Emirates NBD, bankanın üst düzey yöneticileriyle toplantı fırsatları ve katılımcı girişimlere sertifika vermeyi taahhüt ederek FinTech firmalarını API Sandbox ortamına davet ediyor.

Emrates NBD, Virtusa ile birlikte geliştirdiği sandbox ortamında, 200’ün üzerinde API sunuyor ve sistem perakende, kurumsal ve KOBİ’leri kapsayan 500 uç nokta ile iletişim kurabiliyor. Bu platform üzerinde çalışacak FinTech firmaları BIAN (Bankacılık Endüstri Mimarisi Ağı) modeli üzerinden üç milyondan fazla sanal müşteri işlemine de erişerek testler gerçekleştirebiliyor.

2018 yılında hayata geçirilen sandbox platformu için Emirates NBD, test aşamasını geçen FinTech şirketlerini sertifikalandıracak yeni bir program duyurdu. Bu program kapsamındaDubai Uluslararası Finans Merkezi’nin (DIFC) Fintech Hive hızlandırma programı ile ortaklık kuran banka, üçüncü parti FinTech şirket ve girişimlerini cezbetmeyi hedefliyor.

Banka tarafından yapılan açıklamada; “Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde kayıtlı tüm FinTech’ler, API’leri kullanarak etkin, çalışan prototipler veya demolar oluşturduktan sonra bankamızın üst düzey yöneticileri ile toplantı ve bankamız ile işbirliği yapma şansı fırsatına sahip olacak” ifadeleri kullanılıyor ve açıklama şöyle devam ediyor; “API sandbox ortamını kullanan ve prototiplerini burada çalışır hale getirebilen FinTech’ler, Emirates NBD ve DIFC FinTech Hive’dan katılımlarının onaylanıp yeteneklerinin teyid edildiği imzalı bir sertifika alacaklar.”

Emirates NBD, 2007 yılında Emirates Bank International (EBI) ve National Bank of Dubai (NBD) birleşmesi ile kurulmuştu. 7 bin civarında çalışanı bulunan bankanın 500 milyar doları aşan aktif büyüklüğü bulunuyor. Son günlerde basında yer alan bazı doğrulanmamış haberlere göre bankanın Türkiye pazarına girmek için hazırlık yaptığı yönünde iddialar da bulunuyor.