PwC ve Open Data Institute tarafından yapılan ve sonuçları yayınlanan araştırma raporuna göre Açık Bankacılık kavramına güven her geçen gün artıyor.

FinTech ekosistemi, bankacılık ve finans sektörü için 2019 yılının en önemli konu başlıklarından birisi Açık Bankacılık. Açık Bankacılık ile alakalı PwC ve Open Data Institute tarafından yayınlanan rapor bu kavramın giderek büyüyeceğini bizlere işaret ediyor.

 • Açık bankacılık kanun düzenleyicileri, değişen tüketici ihtiyaçları ve gelişen FinTechler nedeniyle, bankaları daha karlı uygulamalar üretmeleri için dijital dönüşümü benimsemeye teşvik ediyor.
 • Bankacılık sektörü, müşteri doğrulama işlemlerini güçlü yapmaya çalışırken aynı zamanda  PSD2, açık bankacılık ve GDPR’ın gereklilikleri ile uyum sağlamaya çalışıyor.
 • İngiltere’deki açık bankacılığın ilk altı ayı incelendiğinde 2022 yılına kadar pazarın 7,2 milyar £ değer kazanabileceğini görülüyor.
 • Müşterilerin finansal verilerine banka dışı üçüncü parti sağlayıcılar tarafından ulaşılması kaygıları da beraberinde getiriyor.

Bankalar, açık bankacılık platformunu müşterilerine yeni fırsatlar sunmak için dönüşüm fırsatı olarak mı değerlendiriyorlar yoksa sadece bir uyumluluk yükü olarak mı algılıyorlar?

The Independent’deki Splendid Unlimited araştırmasına göre;

 • 2018 yılında İngiltere’de, açık bankacılık hizmetlerini kullananların oranı % 9’du.
 • 20’li ve 30’lu yaşlardaki tüketiciler finansal olmayan firmaların sundukları bankacılık hizmetlerine sıcak bakıyorlar.
 • Açık bankacılık API’ları özellikle Google, Amazon, Facebook, Apple gibi teknoloji devleri için tüketicilerine daha geniş bir erişim alanı sağlanması için fırsat haline geliyor.
 • Açık bankacılığın ve API kullanımının yaygınlaştırılması 2018 yılının önde konularından biriydi, artan ilgi ve güven nedeniyle 2019 yılında da ilk üç sıradaki önem başlıklardan biri olmaya devam edecek.

Her iki araştırmaya göre;

 • Bankalar, açık bankacılığa ve paylaşımlı API’lara ilişkin zorunlu düzenlemeleri yapmanın ötesinde, hem küçük hem de büyük FinTech sağlayıcılarıyla rekabet edebilmek için API’ların gücünden yararlanacaklar.
 • Bankalar, mevcut ürün yelpazelerinde yenilikler yapabilmek için açık bankacılık konusunu daha çok benimseyecekler.
 • Bankalar, açık bankacılık sayesinde, hem müşteri beklentilerine cevap vererek hem de daha fazla kişiselleştirilmiş dijital bankacılık deneyimi sunarak müşteri sadakatlerini artırabilecekler.

Tüm araştırmalar gösteriyor ki; 2019 yılında, finansal hizmetler endüstrisinde müşteri dijital deneyimine odaklanılması ile birlikte çok fazla yenilik yaşanacak. Bu bağlamda bankaların veri analitiği, inovasyon ve güvenliğe daha fazla yatırım yapmaları gerekecek. Ek olarak; açık bankacılık ve API kullanımını büyüyen bir fırsat olarak değerlendirerek FinTech firmaları ile ortak olmanın artık bir zorunluluk olduğunu fark edecekler.


Bu yazıyı bizlerle paylaşan Nesrin İlker Peker‘e teşekkür ederiz

1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.