Bankalararası Kart Merkezi (BKM) desteğiyle 2016 yılında kurulan FinTech İstanbul, üç yılı başarıyla geride bırakırken FinTech sektörünün önde gelen markalarıyla güçlenmeyi sürdürüyor. FinTech İstanbul küresel danışmanlık ve teknoloji devleri Ernst & Young (EY), Mastercard ve Oracle tarafından sağlanan destekle başarıyla yürüttüğü faaliyetlerine yenilerini ekleyecek.

Finansal teknolojiler (FinTech) dünyanın açık ara en çok ilgi çeken ve yatırım alan girişimcilik ve faaliyet alanlarından birisini oluşturuyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) desteğiyle 2016’da ülkemizdeki FinTech oyuncularını bir araya getirme ve ekosistemin sağlıklı büyümesi için gereken yapı taşlarını bir arada toplama amacıyla kurulan FinTech İstanbul, kısa sürede Türkiye’de ekosistemin buluşma noktası haline geldi. Platform, kurulduğu günden bu yana FinTech ve blockchain eğitimleri düzenleyerek uluslararası konuşmacılarla etkinlikler gerçekleştirerek, uluslararası FinTech Hubları ile iş birliği yaparak ve kaliteli içerikler sunarak ekosistemin tüm paydaşlarına fayda sağlamayı sürdürüyor. FinTech İstanbul, yeni dönemde danışmanlık ve teknoloji alanında faaliyet gösteren EY, Mastercard ve Oracle gibi küresel firmaların desteğiyle faaliyetlerini sürdürecek.

FinTech alanında Türkiye’nin buluşma noktası

EY, Mastercard ve Oracle’ı destekçileri arasına katan FinTech İstanbul; bundan böyle içerik, etkinlik, yayın ve eğitim ana başlıklarında sunduğu faaliyetlerinde yeni destekçilerinin de güçlerini ve deneyimini ekosistemle buluşturacak. Yeni anlaşmalar çerçevesinde FinTech İstanbul’un ana destekçisi olmaya devam eden BKM’nin genel müdürü Dr. Soner Canko,” FinTech kavramıyla çok uzun zaman önce tanışmış ve bu alandaki fırsatları görerek Türkiye’nin gündemine taşımış bir kurum olarak FinTech İstanbul tarafından üretilen içeriklerin, düzenlenen etkinlik ve eğitimlerin sektörde çok olumlu geri dönüşlerini görüyoruz. Yeni dönemde daha da güçlenen FinTech İstanbul bu alanda Türkiye’nin buluşma noktası olmaya devam edecek” dedi.

EY Türkiye Danışmanlık Bölümü Ortağı Emre Beşli, “EY Türkiye olarak FinTech kavramının Türkiye için çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu kavramın sadece finansal hizmetlerin sunum şeklinin değişmesinden ibaret olmadığının bilincindeyiz. Buradaki geniş ekosistemin ekonomi politikalarını etkileme gücüne sahip olduğunu ve çok önemli yeni fırsatlar oluşturduğunu görüyoruz. Bu çerçevede, FinTech ekosisteminin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla FinTech İstanbul destekçileri arasında yer almaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan ise şöyle konuştu: “Finansal teknolojiler, Mastercard olarak bizim dünyada önceliklerimizden biri. Dolayısıyla Türkiye’de böyle bir ekosistemde yer almak, bu konuda stratejileri olan markalarla iş birliği yapmak önemsediğimiz bir konu. Dünyada FinTech ve bu alana yapılan yatırımlar giderek artıyor ve Türkiye’nin bu gelişmelerin dışında kalması düşünülemez. Biz de Mastercard Türkiye olarak FinTech İstanbul, EY ve Oracle ile yaptığımız bu iş birliğiyle ülkemizde bu alanda bir ekosistemin oluşması ve gelişmesine katkıda bulunmayı amaçladık. İnanıyorum ki FinTech İstanbul, finansal teknolojiler alanında Türkiye’ye sınıf atlatarak etkin iş birlikleri kurulmasına liderlik edecektir.”

Oracle Türkiye Teknoloji Satış Direktörü Işıl Kılınç Gürtuna, “Bulut bilişim, yapay zekâ ve blockchain gibi teknolojiler, globalde birçok sektörde iş yapma şekillerini ve müşteriye değer sunma yöntemlerini çarpıcı şekilde değiştirmeye tüm hızıyla devam ediyor. Finansal hizmetler sektörü de bu değişimin en yoğun şekilde hissedildiği sektörler arasında. Müşteriyi odağa alan, teknolojiyle farklılaşan, dikey çözümlere odaklanan ve çok hızlı hareket edebilen FinTech girişimleri de bu değişimin öncü kuvvetleri durumundalar” diye konuştu.

“Faaliyetler hız kesmeden devam edecek”

2019 yılında da faaliyetlerine hız kesmeden edeceklerini vurgulayan FinTech İstanbul Kurucu Ortaklarından Prof. Dr. Selim Yazıcı, “Küresel danışmanlık ve teknoloji şirketlerinin güç ve deneyimleriyle FinTech İstanbul’un bilgi birikiminin yaratacağı sinerji sayesinde FinTech ekosistemine fayda sağlayacak yeni projeler üreteceğiz. Bu dönem için önceliklerimiz arasında dünyada büyük önem taşıyan açık bankacılık (Open Banking) ve API kullanımı yer alacak. Bu kapsamda finansal kuruluşlar ve FinTech girişimleri arasında bir köprü oluşturmayı hedefliyoruz. Destekçilerimiz; EY, Mastercard ve Oracle’ın teknoloji gücü, bilgi birikimi ve küresel iş ağlarının FinTech ekosistemimizle buluşmasına büyük önem veriyoruz. Bu birlikteliğin ülkemiz FinTech ekosisteminin büyümesine ve yurt dışında bilinirliğinin artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

FinTech İstanbul Kurucu Ortaklarından İhsan Elgin ise şunları söyledi: “FinTech İstanbul olarak güçlenen iş birliklerimizle önümüzdeki dönemde hedefimiz, 11. kalkınma planımıza paralel olarak finansal hizmetlerin kapsayıcılığının ve finansal çözüm çeşitliliğinin artmasına destek olmaktır. Bu amaç için FinTech ekosistemini oluşturan finansal kuruluşların, startupların, perakendecilerin ve kamu kuruluşlarının iş birliği gerçekleştirmesini sağlayacak ortam ve koşulların yaratılmasına odaklanacağız.”

FinTech İstanbul’un sunduğu içerik, etkinlik, yayın ve eğitim çalışmalarına www.fintechistanbul.org üzerinden ulaşmak mümkün.


BKM Hakkında
1990 yılında kurulan Bankalararası Kart Merkezi (BKM), hâlihazırda 28 banka ve 6 banka dışı üyeye sahiptir. Bankaların operasyonlarını kolaylaştırma ve operasyonel süreçlerde verimliliği artırma odaklı faaliyetler yürüten BKM, ödeme sistemleri ekosistemine güvenli ve hızlı çözümler üreten teknoloji odaklı bir kurumdur. “Nakitsiz ödemeler toplumu” hedefini sahiplenen bir kurum olarak 2012 yılında Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı BKM Express’i hizmete sunmuştur. Türkiye’de nakitsiz ödemeler toplumu hedefi bilincinin artmasına yönelik birçok tanıtım projesine ve iletişim kampanyasına imza atan BKM, sunduğu yenilikçi ödeme teknolojileri ve platformlarıyla da bu hedefe katkı sağlamaktadır. BKM, 2016 yılında Türkiye’nin ilk yerli kartlı ödeme şeması ve markası TROY’u da sektörün hizmetine sunmuştur. Bilgi için: www.bkm.com.tr

EY Hakkında

EY, denetim, vergi, kurumsal finansman ve danışmanlık hizmetlerinde bir dünya lideridir. Dünya genelinde toplam 260.000 çalışanımız, ortak değerlerimizi ve kaliteyi ön planda tutan kararlı tutumumuzu hep birlikte paylaşmaktadır. Daha fazla bilgi için, lütfen www.ey.com adresini ziyaret ediniz. EY her biri ayrı bir tüzel kişiliğe sahip Ernst & Young Global Limited’e üye firmalardan oluşan global bir organizasyon olup tüm hizmetlerini bu üye firmalar tarafından sunmaktadır.

Mastercard Hakkında

Mastercard ödemeler sistemi alanında faaliyet gösteren global bir teknoloji şirketidir. Dünyanın en hızlı ödeme işlemleri ağına sahip Mastercard; tüketicileri, finans kuruluşlarını, iş yerlerini, kamu ve özel sektörü, 210’u aşkın ülkede birbirine bağlamaktadır. Mastercard’ın sunduğu ürünler ve çözümler; alışveriş, seyahat, iş ve finans yönetimi gibi günlük ticari faaliyetlerin herkes için daha kolay, daha güvenli ve daha verimli olmasını sağlamaktadır. Bizi Twitter’da @MastercardHaber hesabından takip edebilir, bülten ve haber kitlerimizin tamamına Mastercard Haber Odası https://newsroom.mastercard.com/eu/tr linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. www.mastercard.com

Oracle Hakkında

Oracle Bulut, Satış, Servis, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Finans, Tedarik Zinciri ve Üretim için eksiksiz bir entegre uygulamalar paketinin yanı sıra Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı’nı içeren Otomatik ve Güvenli 2. Nesil Altyapı’yı da sunmaktadır. Oracle (NYSE:ORCL) hakkında daha fazla bilgi için oracle.com adresini ziyaret edebilirsiniz.