Standard Chartered Hong Kong’da dijital banka için lisans aldı

4 Nisan 2019
44 Görüntüleme

Standard Chartered ve iş ortakları, dijital bir banka kurmak için Hong Kong Parasal Otoritesi’nden dijital bankacılık lisansını aldı. 

Standard Chartered geçtiğimiz sene Ağustos ayında Türkiye’de dijital bankacılık ve FinTech alanında yaptığı çalışmalarla bilinen Deniz Güven’i yeni dijital bankacılık operasyonunu yönetmek üzere transfer etmişti. Deniz Güven geçtiğimiz hafta Medium hesabında bir yazı kaleme alarak yeni dijital bankanın Hong Kong Parasal Otoritesi (HKMA) tarafından verilen dijital bankacılık lisansını almaya hak kazanan üç bankadan birisi olduğunu ve sürecin detaylarını paylaştı.

Deniz Güven’in paylaşıma göre; Standard Chartered (Hong Kong) Ltd, PCCW Limited, HKT Trust, HKT Limited ve Ctrip Financial Management Co Limited, Hong Kong’da bireysel hizmet sunan dijital bir banka kurmak için stratejik iş birliğine giderek, müşterek bir girişime imza attı. Kurulan yeni girişimin, Hong Kong Parasal Otoritesi (HKMA) gözetiminde dijital bir banka olarak çalışmak için gerekli lisansı aldı.

Standard Chartered yüzde 65,1 hisseyle girişime öncülük ederken, PCCW, HKT ve Ctrip’in de dijital bankacılığı Hong Kong’da sundukları hizmetlere dahil edecekler.

Standard Chartered Hong Kong CEO’su Mary Huen, “Hong Kong’da banknot çıkaran en eski banka olan Standard Chartered, 160 yıldır topluma hizmet veriyor. Bugün, HKMA’dan dijital bir banka lisansı alarak bir ilke imza attığımız için mutluyuz ve PCCW, HKT ve Ctrip Finance ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz. Ortaklarımızın kendi zengin bankacılık uzmanlığımızla bir araya gelmesi, Hong Kong’daki bankacılık deneyimini yeniden tanımlayacak finansal çözümleri meydana getirmek için güçlü bir konumda olduğumuz anlamına geliyor.” diye konuştu.

HKT Kıdemli Direktörü ve Grup Yönetici Direktörü Susanna Hui, bankacılık servislerinin dijital ekosisteme dahil edilmesinin tüketiciler ve işletmeler için entegre bir platform oluşturmaktaki önemine değinerek, “Standard Chartered ve Ctrip Finance ile birlikte çalışarak, finansal varlıklarını yönetmek isteyen müşterilerimize güvenli ve kesintisiz bir dijital platform sunacağız.” dedi.

Deniz Güven ve ekibine tekrardan başarılar diliyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı

Erhan Kahraman - 19 Nisan 2019

Mikro blog ağı Twitter'ın kurucusu Biz Stone, İngiltere merkezli FinTech girişimi R8'in icra kuruluna katıldı. Londra Borsası'nda listelenmek için hazırlık…

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor
Bankacılık
7 görüntüleme
Bankacılık
7 görüntüleme

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor

Erhan Kahraman - 18 Nisan 2019

Hindistan Devlet Bankası, çipli olmayan banka veya kredi kartlarının 29 Nisan itibarıyla tümüyle kullanılamaz hale geleceğini duyurdu ve müşterilerine çipli…

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi

Ahmet Usta - 18 Nisan 2019

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla 2018 Haziran’ında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.