Yerli FinTech’ler için bölgesel fırsatlar

5 Nisan 2019
166 Görüntüleme

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Fintech İstanbul Kurucu Ortağı Prof. Selim Yazıcı, Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk oldu. Yazıcı programda Türk FinTech girişimcileri için özellikle Dubai ve Abu Dhabi’nin önemli fırsatlar barındırdığını söyledi.

FinTech İstanbul’un geçtiğimiz günlerde Dubai FinTech Hive ile iş birliği anlaşması imzaladığını hatırlatan Yazıcı, “Bizim yaptığımız iş birliği Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında bir köprü oluşturması açısından önemli. ‘Türkiye’de FinTech alanında çalışan yaratıcı startup’lar var ise gelsinler’ diyorlar. FinTech İstanbul’ un buradaki amacı köprü görevi olmak” diye konuştu.

Dubai’deki bankacılık sektörünün de bu işbirliklerine çok sıcak baktıklarını belirten Yazıcı, şöyle devam etti: “Türkiye’deki girişimler için neden Dubai ve Abu Dhabi yeni bir pazar olarak ortaya çıkmasın. Bu bir anlamda teknoloji ihracatına da girecek. Üstelik girişimcilere Hukuk, teknoloji, insan kaynakları, pazarlama ve PR gibi destekler de veriyorlar. Girişimciler için en az para kadar önemli destekler bunlar. Bir başka önemli konu da sandbox yapısı var. Sizin regülasyon anlamında regülatör tarafından teste tutulduğunuz bir alana girmenize de fırsat veriyor bu yapı.”

12 haftalık FinTech programı

FinTech Hive’ın 12 haftalık bir hızlandırma programı bulunduğunu kaydeden Selim Yazıcı, burada amacın, FinTech, InsurTech, RegTech, İslami FinTech konularında çalıştığını, amacın, bu teknolojileri bölgeye çekmek olduğunu söyledi.

Program ile Ortadoğu, Afrika ve Güney Asya (MEASA) bölgesinin finansal hizmetler ve sigorta konularında faaliyet gösteren girişimleri için fayda sağlamayı hedeflediğini anlatan Yazıcı, “Hızlandırma Programı için 2019 başvuruları hala açık. Başvurular 26 Şubat’ta başladı. 10 Haziran’da sona erecek. 12 haftalık bir program. İlk aşamada Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Ürdün pazarlarını temsil eden finansal kuruluşların liderlerine bir pitch yapılacak. Daha sonra mentorlarla eşleştirmeler yapılarak ürünün pazara uygun hale getirilmesi sağlanacak ve muhtemel bir PoC yapılması sağlanacak. Programın sonunda ise, ekosistemi temsil eden ve yatırımcıların da içinde bulunduğu bir Yatırımcı Gününde daha geniş bir kitleye sunum yapılarak program tamamlanacak” diye konuştu.

FinTech İstanbul köprü oldu

Programın DIFC’in (Dubai International Finance Centre) içinde yer aldığı belirten Yazıcı, şöyle devam etti: “DIFC 424 milyar dolarlık bir Varlık Portföy Yönetimi sektör hacmine sahip. Bu oran Emirates GSMH’sinin yaklaşık yüzde 4’üne denk geliyor. DIFC’in elinde 100 milyon dolarlık fintech fonu var. Hukuk, teknoloji ve İK desteği gibi konularda yaklaşık değeri 50 bin dolar olan bir hizmet desteği veriliyor. Yaklaşık değeri 3 bin dolar olan ortak çalışma alanı hizmet desteği veriliyor. Yaklaşık değeri 1.5 milyon dolar olan pazarlama ve PR desteği var.

Bunun yanı sıra InnovationTesting License için Dubai’deki RegulatorySandbox’a hızlı erişim desteği bulunuyor. Ayrıca diğer uluslararası hızlandırma programları ve FinTech Hub’larına ulaşım desteği veriliyor.” Yazıcı, Fintech İstanbul’un daha önceki işbirliklerinin merkezlerin birbirlerini tanımakla sınırlı olduğunu hatırlatarak, FinTech Hive ile yapılan bu iş birliği ile Türkiye’deki girişimler için gerçek bir köprü oluşturulduğunu sözlerine ekledi.

Önümüzdeki dönemin odağında açık bankacılık var

FinTech İstanbul’un önümüzdeki dönemde gündeminde ‘açık bankacılık’ olacağını belirten Prof. Selim Yazıcı, “API’lerin girişimler tarafından kullanılmaya başlanması ile oluşacak fırsatlar çok önemli. Biz öncelikle sektörde neye ihtiyaç var belirledikten sonra tarafları bir araya getirmeye çalışıyoruz. İşbirliği çalışmalarının yapıldığını göreceğiz. Çünkü bankaların ihtiyaçları var, FinTech’lerin yapabilecekleri var. Bankalar ve FinTech şirketleri aynı masada olsun istiyoruz” diye konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor
FinTech
7 görüntüleme
FinTech
7 görüntüleme

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Google Pay, çevrimiçi tüccarlar için PayPal ile entegrasyonunu genişlettiğini açıkladı. TechCrunch'ın haberine göre bu entegrasyonla birlikte hal hazırda sitelerinde Google…

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0
FinTech
17 görüntüleme
FinTech
17 görüntüleme

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Finartz, Medium'da 3D ödemenin ne olduğunu, neden ortaya çıktığını ve 3D Secure 2.0'ı anlatan bir makale yayınladı. Okuyucularımıza aktarıyoruz. Çevrimiçi…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 24 Haziran 2019
Newsletter
11 görüntüleme
Newsletter
11 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 24 Haziran 2019

Ahmet Usta - 24 Haziran 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko yazdı:…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.