Afrika’nın en büyük FinTech yatırımlarından biri gerçekleşti

9 Nisan 2019
93 Görüntüleme

Afrika’daki kullanıcılara odaklanan mobil kredi uygulaması Branch International 170 milyon dolar yatırım alarak Afrika’nın en büyük FinTech yatırımlarından birini aldı.

Foundation Capital ve Visa önderliğinde gerçekletirilen Seri C yatırım turuna B Capital, Andreessen Horowitz, Formation 8 ve Trinity Ventures gibi firmalar da eşlik etti. Crunchbase’e göre yatırımın 100 milyon doları borç finansmanı, 70 milyon doları ise öz kaynak olarak yapıldı.

Kenya, Nijerya, Tanzanya, Hindistan ve Meksika’da 3 milyondan fazla kullanıcısı olan Branch International, akıllı telefonların sağladığı GPS, arama kayıtları, rehber, bankalardan gelen mesajlar ve fatura ödeme makbuzları gibi verileri kullanarak kişinin krediye uygun olup olmadığına karar veriyor. Afrika’da 68 haftaya kadar 2 ila 700 dolar arasında değişen krediler veren şirket, Nijerya ve Tanzanya’da %21, Kenya’da ise %14’e varan faiz oranları sunuyor.

Visa ile Ortaklık

Branch International yatırımla birlikte Visa ortaklığını da açıkladı. Ortaklığa göre Afrika marketinde akıllı telefonları ile Visa’yı kabul eden iş yerlerine tercihli kredi koşulları sunulacak. Öte yandan Branch International’dan kredi alanlar banka kartı ya da banka hesabı olmasa bile sanal kimlik bilgilerini kullanarak onaylanmış kredilerini yerel ATM’lerden çekebilecek.

Yukarıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere son zamanlarda Afrika’da yükselen FinTech girişimleri arasında Branch International açık ara en yüksek yatırımı alarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Afrika’da 2018 yılında yatırım alan diğer sektörleri karşılaştırdığımızda 284 milyon dolar ile FinTech lider. Hemen ardından ise 143 milyon dolar ile Cleantech, 97 milyon dolarla ise E-ticaret sektörü yer alıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
13 görüntüleme
Açık Bankacılık
13 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.