Afrika’daki kullanıcılara odaklanan mobil kredi uygulaması Branch International 170 milyon dolar yatırım alarak Afrika’nın en büyük FinTech yatırımlarından birini aldı.

Foundation Capital ve Visa önderliğinde gerçekletirilen Seri C yatırım turuna B Capital, Andreessen Horowitz, Formation 8 ve Trinity Ventures gibi firmalar da eşlik etti. Crunchbase’e göre yatırımın 100 milyon doları borç finansmanı, 70 milyon doları ise öz kaynak olarak yapıldı.

Kenya, Nijerya, Tanzanya, Hindistan ve Meksika’da 3 milyondan fazla kullanıcısı olan Branch International, akıllı telefonların sağladığı GPS, arama kayıtları, rehber, bankalardan gelen mesajlar ve fatura ödeme makbuzları gibi verileri kullanarak kişinin krediye uygun olup olmadığına karar veriyor. Afrika’da 68 haftaya kadar 2 ila 700 dolar arasında değişen krediler veren şirket, Nijerya ve Tanzanya’da %21, Kenya’da ise %14’e varan faiz oranları sunuyor.

Visa ile Ortaklık

Branch International yatırımla birlikte Visa ortaklığını da açıkladı. Ortaklığa göre Afrika marketinde akıllı telefonları ile Visa’yı kabul eden iş yerlerine tercihli kredi koşulları sunulacak. Öte yandan Branch International’dan kredi alanlar banka kartı ya da banka hesabı olmasa bile sanal kimlik bilgilerini kullanarak onaylanmış kredilerini yerel ATM’lerden çekebilecek.

Yukarıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere son zamanlarda Afrika’da yükselen FinTech girişimleri arasında Branch International açık ara en yüksek yatırımı alarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Afrika’da 2018 yılında yatırım alan diğer sektörleri karşılaştırdığımızda 284 milyon dolar ile FinTech lider. Hemen ardından ise 143 milyon dolar ile Cleantech, 97 milyon dolarla ise E-ticaret sektörü yer alıyor.