Afrika’nın en büyük FinTech yatırımlarından biri gerçekleşti

9 Nisan 2019
63 Görüntüleme

Afrika’daki kullanıcılara odaklanan mobil kredi uygulaması Branch International 170 milyon dolar yatırım alarak Afrika’nın en büyük FinTech yatırımlarından birini aldı.

Foundation Capital ve Visa önderliğinde gerçekletirilen Seri C yatırım turuna B Capital, Andreessen Horowitz, Formation 8 ve Trinity Ventures gibi firmalar da eşlik etti. Crunchbase’e göre yatırımın 100 milyon doları borç finansmanı, 70 milyon doları ise öz kaynak olarak yapıldı.

Kenya, Nijerya, Tanzanya, Hindistan ve Meksika’da 3 milyondan fazla kullanıcısı olan Branch International, akıllı telefonların sağladığı GPS, arama kayıtları, rehber, bankalardan gelen mesajlar ve fatura ödeme makbuzları gibi verileri kullanarak kişinin krediye uygun olup olmadığına karar veriyor. Afrika’da 68 haftaya kadar 2 ila 700 dolar arasında değişen krediler veren şirket, Nijerya ve Tanzanya’da %21, Kenya’da ise %14’e varan faiz oranları sunuyor.

Visa ile Ortaklık

Branch International yatırımla birlikte Visa ortaklığını da açıkladı. Ortaklığa göre Afrika marketinde akıllı telefonları ile Visa’yı kabul eden iş yerlerine tercihli kredi koşulları sunulacak. Öte yandan Branch International’dan kredi alanlar banka kartı ya da banka hesabı olmasa bile sanal kimlik bilgilerini kullanarak onaylanmış kredilerini yerel ATM’lerden çekebilecek.

Yukarıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere son zamanlarda Afrika’da yükselen FinTech girişimleri arasında Branch International açık ara en yüksek yatırımı alarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Afrika’da 2018 yılında yatırım alan diğer sektörleri karşılaştırdığımızda 284 milyon dolar ile FinTech lider. Hemen ardından ise 143 milyon dolar ile Cleantech, 97 milyon dolarla ise E-ticaret sektörü yer alıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı

Erhan Kahraman - 19 Nisan 2019

Mikro blog ağı Twitter'ın kurucusu Biz Stone, İngiltere merkezli FinTech girişimi R8'in icra kuruluna katıldı. Londra Borsası'nda listelenmek için hazırlık…

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor
Bankacılık
7 görüntüleme
Bankacılık
7 görüntüleme

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor

Erhan Kahraman - 18 Nisan 2019

Hindistan Devlet Bankası, çipli olmayan banka veya kredi kartlarının 29 Nisan itibarıyla tümüyle kullanılamaz hale geleceğini duyurdu ve müşterilerine çipli…

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi

Ahmet Usta - 18 Nisan 2019

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla 2018 Haziran’ında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.