Milenyaller ve Z Kuşağı, bankacılığı hizmetler bütünü olarak görüyor. FinTechlerin artması, dijitalleşme, mobil bankacılığın getirdiği esnekli ve kolay erişebilirlik genç kuşağın bankalara bağımlılıklarını azaltıyor, hizmetin nerden alındığından ziyade kaliteli, güvenilir ve kolay olması ön plana çıkıyor.

Scrash’in Millennial Disruption Index’ine göre, Milenyaller ve Z kuşağının % 53’ü kendi bankaları ve onların rakipleri arasında hiçbir fark olmadığını düşünüyor, üçte biri ise üç ay içinde bankalarını değiştirebileceklerini söylüyorlar. En önemlisi, Milenyallerin dörtte üçü kendi bankalarından çok GAFA’nın (Google, Amazon, Facebook, Apple) yeni uygulama ve hizmetlerinin neler olacağını merakla beklediklerini ifade ediyorlar.

Peki Milenyaller finans dünyasından ne istiyorlar? Bu gruptakileri, mobil telefonlarını ilk defa araştırma, test, satın alma gibi amaçlarla kullanan nesiller oluşturuyor. Onların kalbine ulaşmanın yolu, yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri araçların kendilerine sunulmasıdır.

Yakın gelecekte herkes yeni uygulamalar, API’ler ve analitik çözümler ile kendi bankalarını oluşturabilecek“. Bu tahmin Banking as a Service konusunda guru olarak bilinen Cris Skinner tarafından yapılıyor. Kendisi, bankacılığın geleceği hakkında tahminleri ile en güvenilir seslerden biridir ve buna ek olarak müşterilerin kendi uygulamalarını geliştirerek yeniden iş dünyasının merkezine yerleşmeleri konusunda da önemli görüşleri bulunmaktadır. Bu konudaki ilk yazısını 2008 yılında yazan Cris Skinner, BaaS platformları sayesinde herkesin kendi bankasını kurabileceğini tekrar hatırlatıyor.

FinTech’lerin sektöre dahil edilmesi, Milenyaller ve Z kuşağının oyuna katılması anlamına geliyor. Aynı zamanda; geleceğin servis bankacılığı kapsamındaki regülasyonlar (Avrupa Birliği’nin yayınladığı PDS2 kuralları ve İngiltere açık bankacılık standartları) ve hükümetler tarafından yapılan reklam kampanyaları ile hem süreç hızlanıyor hem de tüketiciler istekleri doğrultusunda yönlendiriliyor.

Bankacılık hizmet platformu sunan Unnax yayınladığı BaaS hakkındaki e-kitap’taHer şeyden önemlisi, Milenyaller ve Z kuşağı artık ne istemediğini biliyor, talebin ise rekabette ne kadar belirleyici olduğunu biliyoruz. Peki, ellerinde bu kadar büyük çok güç varken, bu gençler gerçekten ne istediklerini biliyorlar mı? BaaS’ın geleceğine karar verecek kişiler olacaklarına hiç şüphe yok” ifadesine yer veriyor.

Peki bankalar bu dalgayı nasıl yönetecekler? Bankaların sadece iyi yatırıma veya finansal güce sahip olması artık yeterli değil. Kaliteli yazılımların geliştirilmesi, veri analizinin anlamlı sonuçlarla kullanılması, makine öğrenmesi ve diğer dönüşüm deneyimlerin süreçlere dahil edilmesi gerekiyor. Kısacası büyük dalga ile akıllı sörf yapılmasına ihtiyaç var.

FinTech İspanya başkanına göre BaaS Bankalar ve müşterileri arasında zorunlu bir değişimi beraberinde getirmiştir. Mobil ve dijitalin getirdiği esneklikler sayesinde bankalar, müşterilerine kişiselleştirilmiş ve güvenilir çözümler sunmaya odaklanabilirler. Bu süreci yalnız yürütmeleri durumda büyük bir başarısızlık riskini de yüklenmiş olurlar. Bankaların müşterileri ile uyumlu içinde çalışmasıyla başarı şansı katlanarak artacaktır.

İşlerin bu yeni yönetişim tarzı ile yapılması sayesinde Milenyaller ve Z kuşağı, finansal hizmet sağlayıcılarla olan ilişkilerini, geçmişte kapalı bankacılık deneyimlerinin tam tersine,  iyileştiğini ve güçlendiğini göreceklerdir.


Bu yazıyı bizlerle paylaşan Nesrin İlker Peker‘e teşekkür ederiz

1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.