Standard Chartered açık bankacılık için düğmeye bastı

10 Nisan 2019
78 Görüntüleme

İngiltere merkezli Standard Chartered, açık bankacılık yeteneklerini geliştirmek için kurum içi test laboratuvarı ve geliştirici akademisi kuruyor.

Banka amacının, API’lar aracılığıyla müşteriler için daha iyi ürünler ve hizmetler oluşturmak adına geliştiriciler, şirketler ve FinTechlerle ortaklıklar kurmak olduğunu söylüyor.

Buna yönelik bir adım olarak üçüncü parti geliştiricilere bankacılık ürünlerinin, API’ların, uygulamaların ve kütüphanelerin açık kaynak kodları sınırsız erişime sunacak.

Bununla birlikte banka, Hindistan’ın Bangalore şehrinde, şirket içindeki geliştiricilerin son teknoloji ürünler ve araçlarla deneylerini gerçekleştirebileceği bir test merkezi açıyor. Geliştiriciler bu merkezde geliştirdikleri ürünleri rahat bir şekilde test ederek bankanın mevcut servislerine uygulanıp uygulanamayacağına karar verecek.

Ayrıca yine açık bankacılık odaklı, geliştiricilerin teknik beceriler öğrenebileceği ve kendilerini geliştirebileceği bir geliştirici akademisi de kurulacak. Bu akademide çeşitli etkinlikler, eğitimler ve hackathon’lar gerçekleştirilerek geliştiricilere açık bankacılık alanına yönelik beceriler kazandırılacak. Ek olarak bu akademi, diler sektörlerin teknoloji ekosistemi ile de bir ağ kurma görevi üstlenecek.

Standard Chartered son zamanların yükselen trendi açık bankacılıktan geri kalmak istemiyor. Bu bağlamda FinTechlerle de iş birliği yapmaktan geri durmayan banka, kendi içinde de yeniliklere giderek teknolojiyi olabilecek en etkin bir şekilde geliştirmek ve uygulamak istiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı

Erhan Kahraman - 19 Nisan 2019

Mikro blog ağı Twitter'ın kurucusu Biz Stone, İngiltere merkezli FinTech girişimi R8'in icra kuruluna katıldı. Londra Borsası'nda listelenmek için hazırlık…

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor

Erhan Kahraman - 18 Nisan 2019

Hindistan Devlet Bankası, çipli olmayan banka veya kredi kartlarının 29 Nisan itibarıyla tümüyle kullanılamaz hale geleceğini duyurdu ve müşterilerine çipli…

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi

Ahmet Usta - 18 Nisan 2019

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla 2018 Haziran’ında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.