İngiltere merkezli Standard Chartered, açık bankacılık yeteneklerini geliştirmek için kurum içi test laboratuvarı ve geliştirici akademisi kuruyor.

Banka amacının, API’lar aracılığıyla müşteriler için daha iyi ürünler ve hizmetler oluşturmak adına geliştiriciler, şirketler ve FinTechlerle ortaklıklar kurmak olduğunu söylüyor.

Buna yönelik bir adım olarak üçüncü parti geliştiricilere bankacılık ürünlerinin, API’ların, uygulamaların ve kütüphanelerin açık kaynak kodları sınırsız erişime sunacak.

Bununla birlikte banka, Hindistan’ın Bangalore şehrinde, şirket içindeki geliştiricilerin son teknoloji ürünler ve araçlarla deneylerini gerçekleştirebileceği bir test merkezi açıyor. Geliştiriciler bu merkezde geliştirdikleri ürünleri rahat bir şekilde test ederek bankanın mevcut servislerine uygulanıp uygulanamayacağına karar verecek.

Ayrıca yine açık bankacılık odaklı, geliştiricilerin teknik beceriler öğrenebileceği ve kendilerini geliştirebileceği bir geliştirici akademisi de kurulacak. Bu akademide çeşitli etkinlikler, eğitimler ve hackathon’lar gerçekleştirilerek geliştiricilere açık bankacılık alanına yönelik beceriler kazandırılacak. Ek olarak bu akademi, diler sektörlerin teknoloji ekosistemi ile de bir ağ kurma görevi üstlenecek.

Standard Chartered son zamanların yükselen trendi açık bankacılıktan geri kalmak istemiyor. Bu bağlamda FinTechlerle de iş birliği yapmaktan geri durmayan banka, kendi içinde de yeniliklere giderek teknolojiyi olabilecek en etkin bir şekilde geliştirmek ve uygulamak istiyor.