Küresel Dijital Para Endeksi 2019 raporu yayınlandı

11 Nisan 2019
155 Görüntüleme

Citibank ve Imperial College London iş birliği ile hazırlanan Dijital Para Endeksi 2019 (Digital Money Index 2019) ülkelerin dijital paraya geçiş sürecinde hangi aşamada olduklarını teknoloji, kamu, mevcut çözümler ve süreci kabullenme açısından değerlendirerek konumlandırıyor.

Nakitsiz bir topluma giden yol dijital para ve para ile alakalı süreçlerin dijitalleşmesinden geçiyor. Ödeme teknolojileri ve çözümleri bu süreçte önemli bir rol üstleniyor. Yapılan araştırmalar dünya genelinde nakitsiz toplum yapısında sadece yüzde 10’luk bir büyümenin, 220 milyon bireyin finansal sisteme dahil olmasını mümkün kılacağını ve bunun küresel ekonomide 1 trilyon dolar büyüklüğünde yeni pasta yaratacağını gösteriyor.

Nakitsiz bir ekosistem her sene 350 ila 400 milyar dolar arasında harcanan fiziksel para maliyetlerini ortadan kaldırabilir ve küresel ekosistem için 1 trilyon doların üstünde yeni bir kar marjının paylaşılmasını sağlayabilir.

Citibank ve Imperial College London tarafından ilki 2014 yılında gerçekleştirilen Dijital Para Endeksi çalışması aradan geçen beş yıldan sonra tekrarlandı. Araştırma ülkeleri teknoloji, kamu, mevcut çözümler ve süreci kabullenme başlıkları altında puanlandırarak sıralıyor. Sıralama dünya ülkelerini dört ana kategoride sınıflandırıyor; Yeni Başlayanlar, Gelişmekte Olanlar, Geçiş Sürecinde Olanlar ve Hazır Olanlar.

Finlandiya, İsveç ve Norveç son beş yılda liste başındaki sıralarını korurken ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin listede yükselişi göze çarpıyor. Çoğunlukla Afrika ülkelerinin “Yeni Başlayanlar” kategorisinde yer aldığını görürken Türkiye’yi “Gelişmekte Olanlar” kategorisinin başında Tayland’ın arkasında buluyoruz. Türkiye’nin dünya genelinde sıralaması ise 35. sırada yer alıyor. Öte yandan 2014 yılında 31. sırada yer alırken son beş yılda Türkiye için sırada gerilemiş olmak “acaba biraz haksızlık ve eksik bilgi var mı?” sorusunu doğuruyor.

Ödeme sistemlerinde dünya lideri olan Türkiye’nin, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen ve dünyanın ilk ulusal elektronik cüzdanı olan BKM Express ile Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY gibi gelişmelerin tamamının 2014 yılı ve sonrasında hayata geçtiği düşünülecek olursa endeks içindeki puanlamasında bu noktaların göz ardı edildiği anlaşılıyor.

Türkiye açısından nakitsiz topluma geçiş büyük bir önem taşıyor zira “Gölge Ekonomi” olarak isimlendirilen yapıyı oluşturan yasa dışı “Karanlık Ekonomi” ve kayıt dışı “Gri Ekonomi” bileşenlerinin tamamı nakitle kullanımı ile gerçekleşiyor ve nakitsiz bir toplum bu problemleri azaltırken hem yasa dışı etkinlikleri engelliyor hem de kayıt dışı ekonomi küçültülerek devletin vergi gelirlerinin daha sağlıklı akışı sağlanabiliyor.

Bu çerçevede daha çok bilgi edinmek için BKM tarafından yayınlanan Paranın Serüveni, Türkiye Ödeme Sistemleri Ekosistemi, Nakitsiz Toplum Yolunda Hindistan, Türkiye FinTech Ekosisteminin Sürdürülebilir Gelişimi İçin 23 Öneri gibi çalışmaları okuyabilirsiniz.

Digital Money Index 2019 detaylarına ise kendi sitesinden göz atabilir veya ilgili raporu indirebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı

Erhan Kahraman - 19 Nisan 2019

Mikro blog ağı Twitter'ın kurucusu Biz Stone, İngiltere merkezli FinTech girişimi R8'in icra kuruluna katıldı. Londra Borsası'nda listelenmek için hazırlık…

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor
Bankacılık
7 görüntüleme
Bankacılık
7 görüntüleme

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor

Erhan Kahraman - 18 Nisan 2019

Hindistan Devlet Bankası, çipli olmayan banka veya kredi kartlarının 29 Nisan itibarıyla tümüyle kullanılamaz hale geleceğini duyurdu ve müşterilerine çipli…

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi

Ahmet Usta - 18 Nisan 2019

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla 2018 Haziran’ında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.