IHS Markit tarafından paylaşılan yeni piyasa araştırması, finansal servisler yapay zeka kurulumlarının değerinin 2030 yılında 300 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

Yapay zeka konusunda geliştirme safhasında olan projelerdeki artışı baz alarak yapılan çıkarımlar, 2018 yılında bankacılıkta 41 milyar doları aşkın değere sahip olan yapay zekanın 2030 yılında 300 milyar doları aşacağını öngörüyor. Yapay zekanın sağladığı değer şu an için öncelikle maliyet tasarrufu ve verimlilik artışı şeklinde ortaya çıkıyor.

Finansal servisler için kullanılacak yapay zekanın dönüştürücü bir inovasyon olacağını kaydeden IHS Markit Baş Analisti Don Tait, “Yapay zeka, bugün bilgi işlem ve ‘doğal’ insan olarak koyduğumuz tanımlamaları belirsiz hale getirecek. Bu dönüşüm hem şirketlerin ve devletlerin ileriyi daha net görecek sezgiler geliştirmesini hem de dijitalleşme ve gelişmekte olan teknolojilerin etkilerini daha iyi anlamayı gerektirecektir.” diye konuştu.

Rapora göre bankacılıkta yapay zeka konusunda en büyük pazar 2018 ve 2023 yılları arasında Kuzey Amerika’da olacak. ABD’de bu yıl 14,7 milyar dolar olarak görülen yapay zekanın katma değeri, 2030’a gelindiğinde 79 milyar dolara ulaşacak. 2024 ile 2030 yılları arasında ise Asya Pasifik, Avrupa ve diğer küresel bölgelerin yapay zekaya yapacağı yoğun yatırımlar neticesinde dünya genelinde daha dengeli bir pazar hacmi meydana gelecek.

Asya Pasifik bölgesi 2018’de yapay zekanın bankacılık sektörüne sağladığı 11,5 milyar dolarlık katma değeri, 2030’da 98,6 milyar dolara taşıyarak küresel lider olacak. Çin, Japonya, Güney Kore, Hong Kong ve Singapur önümüzdeki on yıl içinde bankacılıkta yapay zekaya duyulan talebe öncülük edecek.