Rapor: Yapay zeka bankalara 300 milyar dolar katma değer sağlayacak

11 Nisan 2019
237 Görüntüleme

IHS Markit tarafından paylaşılan yeni piyasa araştırması, finansal servisler yapay zeka kurulumlarının değerinin 2030 yılında 300 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

Yapay zeka konusunda geliştirme safhasında olan projelerdeki artışı baz alarak yapılan çıkarımlar, 2018 yılında bankacılıkta 41 milyar doları aşkın değere sahip olan yapay zekanın 2030 yılında 300 milyar doları aşacağını öngörüyor. Yapay zekanın sağladığı değer şu an için öncelikle maliyet tasarrufu ve verimlilik artışı şeklinde ortaya çıkıyor.

Finansal servisler için kullanılacak yapay zekanın dönüştürücü bir inovasyon olacağını kaydeden IHS Markit Baş Analisti Don Tait, “Yapay zeka, bugün bilgi işlem ve ‘doğal’ insan olarak koyduğumuz tanımlamaları belirsiz hale getirecek. Bu dönüşüm hem şirketlerin ve devletlerin ileriyi daha net görecek sezgiler geliştirmesini hem de dijitalleşme ve gelişmekte olan teknolojilerin etkilerini daha iyi anlamayı gerektirecektir.” diye konuştu.

Rapora göre bankacılıkta yapay zeka konusunda en büyük pazar 2018 ve 2023 yılları arasında Kuzey Amerika’da olacak. ABD’de bu yıl 14,7 milyar dolar olarak görülen yapay zekanın katma değeri, 2030’a gelindiğinde 79 milyar dolara ulaşacak. 2024 ile 2030 yılları arasında ise Asya Pasifik, Avrupa ve diğer küresel bölgelerin yapay zekaya yapacağı yoğun yatırımlar neticesinde dünya genelinde daha dengeli bir pazar hacmi meydana gelecek.

Asya Pasifik bölgesi 2018’de yapay zekanın bankacılık sektörüne sağladığı 11,5 milyar dolarlık katma değeri, 2030’da 98,6 milyar dolara taşıyarak küresel lider olacak. Çin, Japonya, Güney Kore, Hong Kong ve Singapur önümüzdeki on yıl içinde bankacılıkta yapay zekaya duyulan talebe öncülük edecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
15 görüntüleme
Açık Bankacılık
15 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.