İstanbulkart’ın sağ alt köşesine TROY geliyor

13 Nisan 2019
415 Görüntüleme

BKM ve BELBİM arasında imzalanan iyi niyet protokolü ile 18 milyon aktif kullanıcıya sahip İstanbulkart ve TROY’un güçleri birleşiyor. Hayata geçirilecek proje ile İstanbulkart’ın, Türkiye’de 50 bini aşkın ATM’de ve yaklaşık 2,4 milyon ödeme noktasında, dünyada ise 190 ülkede, 2 milyon ATM’de ve 42 milyonu aşkın noktada kullanılabilir uluslararası ön ödemeli bir kart haline getirilmesi sağlanacak.

1987 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi olarak kurulan BELBİM AŞ, İstanbul toplu ulaşımında kullanılan Elektronik Ücret Toplama Sistemi’nin kurucusu olup İstanbulkart’ı 2007 yılında elektronik para olarak kullanılabilecek özelliklerle güncelledi. 18.12.2015 tarihinde BDDK’dan faaliyet izni alarak elektronik para kuruluşuna dönüşen BELBİM AŞ, bu bağlamda İstanbulkart’ı bir ulaşım kartı olmanın da ötesine taşıyarak, tüm ödemelerde kullanılabilecek bir Şehir Yaşam Kartı’na dönüştürdü.

2016 yılında Bankalararası Kart Merkezi tarafından lansmanı gerçekleşen ve 2017 yılında tüketici ile buluşan Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY ise aradan geçen zaman zarfında hızla gelişti. Banka Kartı, Kredi K<rtı ve Ön Ödemeli Kart olarak farklı türlerde ve temassız ödeme teknolojilerini içinde barındıran TROY kartları 2019 yılının ilk çeyreği itibariyle 7 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

TROY ve 18 milyon aktif kullanıcısıyla İstanbulkart’ın güçlerini birleştirerek yerli ve milli ödeme yönteminin daha da büyümesine katkı sağlamayı hedefleyen BELBİM AŞ ve BKM AŞ, 28.03.2019 tarihinde iyi niyet protokolü imzalayarak bu hedefi gerçekleştirmek üzere ilk adımı attılar.

Hayata geçirilecek proje ile İstanbulkart’ın Türkiye’de 50 bini aşkın ATM’de ve yaklaşık 2,4 milyon ödeme noktasında, dünyada ise 190 ülkede, 2 milyon ATM’de ve 42 milyonu aşkın noktada kullanılabilir uluslararası ön ödemeli bir kart haline getirilmesi sağlanacak.

Yerli ve milli bir ödeme yöntemi olan TROY entegrasyonu ile toplu taşıma ve ödeme işlemlerine ait verilerin finansal kazanımlarının ülke sınırları içerisinde kalması ve tamamen yerli yazılım alt yapısı kullanılarak tüm noktalarda geçerli dünya standartlarında bir ödeme aracının oluşturulması hedefleniyor. İstanbulkart kullanıcıları hiçbir bankaya bağlı kalmadan, TROY logolu İstanbulkart’ları ile ATM’lerden para yatırma ve çekme işlemleri yapabilecek, kredi kartı ve banka kartlarının geçtiği her yerde ödeme aracı olarak kartlarını kullanabilecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
9 görüntüleme
Açık Bankacılık
9 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Babnakalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
13 görüntüleme
Bankacılık
13 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.