BackBase: Dijital bankacılığın 4 ayağı

15 Nisan 2019
172 Görüntüleme

BackBase’in yayınladığı Whitepaper’da  2025 yılı bankacılığı için öngörülerde bulunuluyor. Rapora göre gelecekteki dijital bankacılık dört ana temel bileşenden oluşuyor. Çok kanallı bankacılık, modüler bankacılık, açık bankacılık ve akıllı bankacılık.

Bugünün müşterileri, finansal kurumları değerlendirdiğinde, artık farklı bankalarla değil farklı deneyimlerle karşılaştırıyorlar. Müşterilerin hayatlarındaki her şey hiç olmadığı kadar mükemmel, hızlı ve gerçek zamanlı gerçekleşiyor, dijital uygulamalar akıllı telefonlara günü gününe yükleniyor. Bir uçuş rezervasyonu yapmak, tatil planlamak veya online alışveriş – hepsi kolay, hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Akıllı dijital platformların sağladığı bu harika deneyimler işin yapılışını ve oyun alanını sonsuza dek değiştirdi. Müşteriler dijital hayatın aktif bir parçası haline geldi. Google gibi devler insanların finansal hayatlarına girerken bankalar hayatta kalabilmek ve rekabet edebilmek için doğru altyapıları kurmak zorunda kalacaklar.

Bu altyapılar, dört ana ayak ile desteklenen dijital platformdur; çok kanallı bankacılık, akıllı bankacılık, modüler bankacılık ve açık bankacılık. Bu dört alanın her biri geleceğin bankacılık endüstrisindeki başarının temelini oluşturacaktır.

Açık Bankacılık

Bankalar açık API’lara karşın isteksiz olmalarına rağmen potansiyeli görmeye başladılar, bankaların yaklaşık %70’i dijital bankacılık inovasyonlarını hızlandırmak için API ağlarını kullanmaya başladılar, %41’i API ağlarını ekosistemi etkinleştirici bir unsur olarak görüyor, %38’i ise üçüncü parti servis sağlayıcıları ile iş birliği şansı olarak konuya bakıyor.

Bankaların API’larını açmaları, rakipler de dahil olmak üzere üçüncü partilerin verilerine -eşi benzeri olmayan bir şekilde- erişmeleri anlamına geliyor. PSD2 ve açık bankacılığın ortaya çıkışı ile birlikte bankalar nezdinde bu konu ciddi sorun olmuştur. Bununla birlikte, müşterin talepleri artık geri dönülemez şekilde değişti. Bu nedenle açık bankacılığın dışında kalan veya doğru şekilde uygulamayan bankalar açısından kayıp olacaktır.

Bankaların açık bankacılık iş modelleri ve yönetmelikleri ile daha fazla ilgilenmeleri beklenmektedir. Bankaların API’larını açmaları gerekir ancak bunu da üçüncü parti sağlayıcıların yetenekelerini kendi iş modellerine yansıtarak tüketicilerine ve kendilerine yarar sağlayacak şekilde yapılması önemlidir. Açık bankacılığı bir fırsata dönüştürmek ellerinde. Konuya bu açıdan bakıldığında potansiyelin büyüklüğü tehdit algısını ortadan rahatlıkla kaldırmaktadır.

Bankalar faaliyet alanları kapsamındaki finansal hizmetlerin devamı için iş modellerini dönüştürecekler, bunu yaparken başarı için bu dört temel ayağı ahenkli şekilde yönetmeleri gerekecek. Daha fazla bilgi edinmek için raporu indirebilirsiniz.

Whitepaper

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı

Erhan Kahraman - 19 Nisan 2019

Mikro blog ağı Twitter'ın kurucusu Biz Stone, İngiltere merkezli FinTech girişimi R8'in icra kuruluna katıldı. Londra Borsası'nda listelenmek için hazırlık…

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor
Bankacılık
7 görüntüleme
Bankacılık
7 görüntüleme

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor

Erhan Kahraman - 18 Nisan 2019

Hindistan Devlet Bankası, çipli olmayan banka veya kredi kartlarının 29 Nisan itibarıyla tümüyle kullanılamaz hale geleceğini duyurdu ve müşterilerine çipli…

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi

Ahmet Usta - 18 Nisan 2019

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla 2018 Haziran’ında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.