Brexit’in FinTech ve Açık Bankacılığa Etkisi

16 Nisan 2019
193 Görüntüleme

İngiltere ve AB, İngiltere’nin birlikten çıkma şartlarını sonlandırabilmek için teslim süresini uzatma konusunda anlaştı, birlikten anlaşmasız çıkılma ihtimalinin tedirginliği de malesef 31 Mart tarihinden 31 Ekim 2019 tarihine kaymış oldu.   

Modulr Ödemeler Strateji Direktöürü Cyrus Wadia yakın zamanda kaleme aldığı makalesinde Brexit’in Fintech’ler ve açık bankacılık çalışmalarını nasıl etkileyeceğini açıklıyor. Olağanüstü bir gelişme olmazsa İngiltere 31 Ekim 2019’da Avrupa Birliği’nden ayrılmayı planlanıyor. Eğer İngiltere, Avrupa birliği ile müzakere ettiği geri çekilme anlaşmasının kurallarına uygun şekilde birlikten ayrılırsa, finansal hizmet firmaları Aralık 2020 geçiş döneminin sonuna kadar, AB’ye “passporting” erişimi sağlamak zorunda kalacaklar. Halen geri çekilme anlaşmasının İngiliz parlamentosundan geçmediğini de hatırlatalım.

PSD2 iki adet ödeme servisi sağlıyor, AISP-Hesap Bilgileri Servis sağlayıcıları ve PISP-Ödeme Başlatma Servis sağlayıcıları. AISP’ler hesap birleştirme hizmetleri sunarken, PISP’ler ise müşterinin hesabından başka bir ödeme hizmeti sağlayıcısıyla doğrudan ödemeyi başlatmaktadır. Bu işlemler Avruba Birliği bünyesinde  AB bankasının AISP veya PISP’sinin İngiltere’deki bir firma tarafından veya Ingiltere’deki bir bankaya ait AISP veya PISP’nin AB bünyesindeki bir firma tarafından ödemelerine aracılık edebilmesi için “passporting” adı verilen sürecin işletilmesi gerekiyor

31 Ekim 2019 tarihinde bir anlaşma olmadığı veya ek önlem alınmadığı takdirde, İngiltere firmaları “passporting” erişim hakllarını da kaybedecekler ve Avrupa birliği ülkelerine hizmet veremeyecekler. Sadece AB firması iştiraki olan firmalar veya  İngiltere’nin (aynı kural ve düzenlemelere sahip olmasalar bile) birbirlerinin standartlarını karşılıklı kabul etiikleri “denklik rejimi” anlaşması yaptığı ülkeler kapsamında firmalar işlemlerine devam edebilecekler. Bu seçeneklerin dışında fiilen o ülkede şirket kurulması dışında ödemelere aracılık edilmesi neredeyse imkansız hale gelecektir.

FinTech firmalarının nabzını tutan Forbes yazarı Madhvi Mavadiya ise araştırma sonucuna dayarak şu bilgiyi veriyor; “Firmaların ezici bir çoğunlu Brexit olsun ya da olmasın İngiltere FinTech firmalarının eskisinden daha da güçlü şekilde hayatına devam edeceğine inanıyor. Bunun nedenini de yetenek havuzlarının kalitesi, yatırım fonlarının mevcudiyeti, vergi indirimleri ve işleri yapabilme yeteneği olarak sıralıyorlar. İngiltere yüzyıllar boyunca küresel finans merkezi olarak konumunu her zaman korumuştur. Bu başarı sadece yetenek havuzuna değil aynı zamanda teknoloji, danışmanlık, düzenleme, denetim, ticari uyumluluk, küresel altyapı ve iklişkilere dayanmaktadır. Bunların hiçbirinin bir gecede kaybolmayacağı bilinmektedir.”

Diğer taraftan New Financial’ın son yayınladığı rapora göre; 1 trilyon doların üzerinde banka varlığının İngiltere’den başka ülkelere kaydırıldığı, 275 mali kuruluşun Brexit’e hazırlıklar sırasında Birleşik Krallık dışına taşındığı anlaşılmaktadır. Firmaların büyük ölçekle Lüksemburg (60), Paris (41), Frankfurt (40) ve Amsterdam (32) bölgelerine taşındığı görülmektedir.

Sürecin 31 Ekim 2019 tarihine uzatılmasının hem bankaların hem de FinTech’lerin sorunlarına çözüm olup olmayacağını önümüzdeki dönemde hep birlikte izleyeceğiz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
7 görüntüleme
Açık Bankacılık
7 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Babnakalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
13 görüntüleme
Bankacılık
13 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.