UnionPay International, Türkiye’de UnionPay QR kodu ödeme hizmetini açmak için DenizBank ile anlaşma imzaladı.

UnionPay’in QR kodla ödeme hizmeti 2019 yılı sonuna kadar yaklaşık 35 bin satıcı için kullanıma sunulacak.

Yapılan anlaşmaya göre turizm alanında faaliyet gösteren tüccarlar perakende satışta ve restoranlarda UnionPay QR koduyla ödeme hizmetini kabul edecek. Açıklamaya göre bu ödeme sisteminin kullanım senaryoları zaman geçtikçe zenginleştirilecek.

UnionPay kart sahipleri hali hazırda UnionPay’in mobil ödeme servilerinden yararlanabiliyorlar. Bunlara Union Pay Mobile, QuickPass ve QR koduyla ödeme hizmeti de dahil. Şirket 47 farklı ülkede hizmet vermeye devam ediyor. Bununla birlikte UnionPay’in QR kodu ödeme servisi 29 ülkede 200.000’den fazla tüccarın kullanımına sunulmuş durumda.

MENA bölgesinde UnionPay kartları 11 ülkede kullanılıyor. Türkiye’de ise ATM’lerin %80’inden fazlası ve tüccarların neredeyse %90 UnionPay kartlarıyla ödemeyi kabul ediyor.

DenizBank, Türkiye’de UnionPay’i DenizBank’a bağlı satıcılarda ve ATM’lerde kabul eden ilk bankalardan biri. Geçtiğimiz yıl UnionPay ile yapılan işlem hacmi önemli ölçüde arttığı açıklanırken UnionPay QR kodu hizmetinin de özellikle turistler ve yerel işletmeler için oldukça faydalı olacağı ön görülüyor.