Hindistan Devlet Bankası, çipli olmayan banka veya kredi kartlarının 29 Nisan itibarıyla tümüyle kullanılamaz hale geleceğini duyurdu ve müşterilerine çipli karta geçme konusunda hatırlatma yaptı.

Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) 2019 yılı başında yürürlüğe aldığı yeni yönetmelik, tüm bankaların manyetik şeritli kartlardan EMV çipli kartlara geçmesini şart koşuyor. Banka müşterilerinin dolandırıcılık ve benzeri sorunlar karşısında mağduriyet yaşamamaları amacıyla alınan bu kararda ilk belirlenen geçiş tarihi 31 Aralık 2018 idi. Ancak tüketicilere kolaylık sağlamak amacıyla, Hindistan’da sadece EMV çipli kartların geçerli olacağı yeni tarih 29 Nisan 2019 olarak açıklandı.

Güncellenenen RBI yönetmeliğine göre, kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren tüm bankalar bu geçişi yapmakla yükümlü. 29 Nisan tarihinden itibaren manyetik şeritli eski tip kartlar, ATM veya POS makinelerinde işlem yapamayacak. Hindistan Devlet Bankası (SBI), müşterilerini aktif olarak yeni düzenleme hakkında bilgilendiriyor ve son ödeme süresi dolmadan müşterilerinden yeni çip tabanlı kartlara geçmelerini istiyor. Banka müşterilerine gönderilen mesajlarda, eski kartın 29 Nisan’dan itibaren etkisiz hale getirileceği ve ATM’lerde ve dükkanlarda yalnızca yeni çip tabanlı kartlarla işlem yapılacağı belirtiliyor.

India Today haberine göre EMV çipli olmayan kartlarla ATM’lerden para çekmek ya da POS noktalarında ödeme yapmak mümkün olmasa da, internet bankacılığı hizmetlerinde bu kartlar kullanıma devam edilecek. Online alışverişlerde de bu kartlar kullanılacak. Kartını güncellemek isteyen müşterilerin, banka şubelerine giderek kart güncelleme talebinde bulunmaları gerekiyor.