AIB ve First Data ortak bir girişimle İrlanda’nın en büyük tüketici ödeme ağı Payzone’u satın aldı.

Bu ortak satın alımda Payzone’un %75’ine AIB, %25’ine de First Data sahip olacak. Satın almanın değeri ise toplamda 112 milyon doları buluyor.

Payzone, 7000’in üzerinde perakende satış noktasında 300.000 kişilik bir kullanıcı tabanı için tüketici ödemelerini nakit, kart ve kartsız olarak gerçekleştiren bir FinTech şirketi. Cep telefonuna para yükleme, otoyol geçiş ücretleri, otopark ücretleri ve fatura ödeme gibi hizmetler de sunan Payzone İrlanda’nın bu alandaki en büyük şirketi olarak dikkat çekiyor. Şirketin verilerine göre Payzone 100’den fazla müşteri şirketi için yıllık 125 milyondan fazla işlem gerçekleştiriyor.

Satın alım sorası şirketin sahipliğindeki değişiklik Payzone’un İrlanda’daki günlük operasyonlarını etkilemeyecek. Şirketin CEO’su Jim Deignan, CFO’su Nigel Bell gibi kıdemli yönetim ekibi aynı rollerinde kalmaya devam edecek.

CEO Deignan konuya yönelik açıklamasında: “Payzone için olumlu bir adım olan bu gelişme iş dünyasının geleceğine yönelik de güven veriyor. FinTech dünyasındaki varlığımızı artırmak için büyük fırsatlar görüyoruz ve bu fırsatları değerlendirmek de ancak yeni hissedarlarımızın sektördeki derin tecrübeleri ve desteğiyle gerçekleşebilir.” ifadelerini kullandı.