Finastra, Açık Bankacılığa Hazırlık Endeksini duyurdu

24 Nisan 2019
82 Görüntüleme

14 önemli Asya-Pasifik pazarında açık bankacılık farklı yöntemlerle takip ediliyor. Bazı pazarlar Avrupa’ya benzer güçlü düzenlemelerle ilerliyor, diğerleri ise müşteri odaklılığını koruyarak bankaların liderliğinde girişimlerini sürdürüyor.

Pazardaki firmalar şimdilik geleneksel fianasal hizmetler kapsamında yer alan ürünleri üçüncü parti firmalarla birlikte müşterilerine sunmayı tercih ediyorlar.

Finastra, bölge pazarındaki bankaların açık bankacılık dönüşümü sırasında hem kendilerinin ve rakiplerinin durumunu daha iyi anlamaları hem de kurumlarını kıyaslayabilmeleri için “Open Banking Readiness Index” uygulaması geliştidiğini duyurdu.

Finastra Direktörü Smita Gupta konuyla ilgili şunları paylaştı: “Gelecekteki finansal hizmetler nasıl olacak diye baktığımızda bankacılık hizmetlerinin  Bankalar, FinTech’ler ve Üçüncü Parti Sağlayıcılar arasında  iş birliğine dayalı bir yaklaşımla ilerleyeceği görülmektedir. Açık bankacılık, fianasal hizmetlerin dönüşümüyle ilgilidir ve müşteri deneyimi kilit noktadadır. Bankalar açık bankacılıkla ilgili stratejilerini belirlemeli ve gelecek yılların nasıl olacağını doğru değerlendirebilmelidirler. İçinde bulunduğumuz dijital çağda bankaların amacı daha işbirlikçi yaklaşımla ve müşteriye daha yenilikçi, duyarlı bankacılık hizmetleri sunmak olmalıdır.  Finastra olarak; IDC ile birlikte Asya Pasifik Bölgesi için hazırladığımız, kısa sürede lansmanı yapılacak olan ve ilk defa tarafımızca geliştirilen “Açık Bankacılık Hazırlık Endeksi” haberini paylaşmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu endeks değerlendirmesi ile bankalara inovasyonları ve dönüşümleri kapsamında kurumlarının mevcut durumlarının tespitini yaparak, önlerini daha iyi görebilmelerini sağlamayı hedefliyoruz.”

Finastra açık bankacılık hazırlık endeksinin 5 boyutu şu şekildedir:

Finastra’nın Açık Bankacılık Hazırlık Endeksinin, bankalara aşağıdakileri konularda fayda sağlaması beklenmektedir.
• Bankaların, Açık Bankacılığa hazır olabileleri için mevcut yeteneklerinin değerlendirilmesi.
• Düzenlemelerin ve sektör genelindeki işbirliklerinin etkileşiminin yer aldığı Asya-Pasifik Açık Bankacılık detaylarının paylaşılması.
• Açık Bankacılık Hazırlığına ilişkin ileri aşamalar da dahil olmak üzere, iyileştirilmesi gereken önemli alanların aktarılması.
• Açık Bankacılık stratejilerini optimize etmek için bir yol haritası belirlenmesi.

Zaman iş birliği yapma ya da çağın gerisinde kalma zamanı. Kurumlar buna kendileri karar verecekler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti
FinTech
9 görüntüleme
FinTech
9 görüntüleme

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti

Selim Yazıcı - 16 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir

Tahsin Özyer - 16 Temmuz 2019

Reuters’in gördüğü yasa tasarısının bir kopyasına göre, büyük teknoloji şirketlerinin finansal kurumlar olarak işlev görmesini engelleme veya dijital para birimleri…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019
Newsletter
13 görüntüleme
Newsletter
13 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019

Ahmet Usta - 16 Temmuz 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM desteği ile Yeni Raporumuz yayınlandı: Açık…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.