14 önemli Asya-Pasifik pazarında açık bankacılık farklı yöntemlerle takip ediliyor. Bazı pazarlar Avrupa’ya benzer güçlü düzenlemelerle ilerliyor, diğerleri ise müşteri odaklılığını koruyarak bankaların liderliğinde girişimlerini sürdürüyor.

Pazardaki firmalar şimdilik geleneksel fianasal hizmetler kapsamında yer alan ürünleri üçüncü parti firmalarla birlikte müşterilerine sunmayı tercih ediyorlar.

Finastra, bölge pazarındaki bankaların açık bankacılık dönüşümü sırasında hem kendilerinin ve rakiplerinin durumunu daha iyi anlamaları hem de kurumlarını kıyaslayabilmeleri için “Open Banking Readiness Index” uygulaması geliştidiğini duyurdu.

Finastra Direktörü Smita Gupta konuyla ilgili şunları paylaştı: “Gelecekteki finansal hizmetler nasıl olacak diye baktığımızda bankacılık hizmetlerinin  Bankalar, FinTech’ler ve Üçüncü Parti Sağlayıcılar arasında  iş birliğine dayalı bir yaklaşımla ilerleyeceği görülmektedir. Açık bankacılık, fianasal hizmetlerin dönüşümüyle ilgilidir ve müşteri deneyimi kilit noktadadır. Bankalar açık bankacılıkla ilgili stratejilerini belirlemeli ve gelecek yılların nasıl olacağını doğru değerlendirebilmelidirler. İçinde bulunduğumuz dijital çağda bankaların amacı daha işbirlikçi yaklaşımla ve müşteriye daha yenilikçi, duyarlı bankacılık hizmetleri sunmak olmalıdır.  Finastra olarak; IDC ile birlikte Asya Pasifik Bölgesi için hazırladığımız, kısa sürede lansmanı yapılacak olan ve ilk defa tarafımızca geliştirilen “Açık Bankacılık Hazırlık Endeksi” haberini paylaşmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu endeks değerlendirmesi ile bankalara inovasyonları ve dönüşümleri kapsamında kurumlarının mevcut durumlarının tespitini yaparak, önlerini daha iyi görebilmelerini sağlamayı hedefliyoruz.”

Finastra açık bankacılık hazırlık endeksinin 5 boyutu şu şekildedir:

Finastra, Açık Bankacılığa Hazırlık Endeksini duyurdu

Finastra’nın Açık Bankacılık Hazırlık Endeksinin, bankalara aşağıdakileri konularda fayda sağlaması beklenmektedir.
• Bankaların, Açık Bankacılığa hazır olabileleri için mevcut yeteneklerinin değerlendirilmesi.
• Düzenlemelerin ve sektör genelindeki işbirliklerinin etkileşiminin yer aldığı Asya-Pasifik Açık Bankacılık detaylarının paylaşılması.
• Açık Bankacılık Hazırlığına ilişkin ileri aşamalar da dahil olmak üzere, iyileştirilmesi gereken önemli alanların aktarılması.
• Açık Bankacılık stratejilerini optimize etmek için bir yol haritası belirlenmesi.

Zaman iş birliği yapma ya da çağın gerisinde kalma zamanı. Kurumlar buna kendileri karar verecekler.

1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.