Finastra, Açık Bankacılığa Hazırlık Endeksini duyurdu

24 Nisan 2019
50 Görüntüleme

14 önemli Asya-Pasifik pazarında açık bankacılık farklı yöntemlerle takip ediliyor. Bazı pazarlar Avrupa’ya benzer güçlü düzenlemelerle ilerliyor, diğerleri ise müşteri odaklılığını koruyarak bankaların liderliğinde girişimlerini sürdürüyor.

Pazardaki firmalar şimdilik geleneksel fianasal hizmetler kapsamında yer alan ürünleri üçüncü parti firmalarla birlikte müşterilerine sunmayı tercih ediyorlar.

Finastra, bölge pazarındaki bankaların açık bankacılık dönüşümü sırasında hem kendilerinin ve rakiplerinin durumunu daha iyi anlamaları hem de kurumlarını kıyaslayabilmeleri için “Open Banking Readiness Index” uygulaması geliştidiğini duyurdu.

Finastra Direktörü Smita Gupta konuyla ilgili şunları paylaştı: “Gelecekteki finansal hizmetler nasıl olacak diye baktığımızda bankacılık hizmetlerinin  Bankalar, FinTech’ler ve Üçüncü Parti Sağlayıcılar arasında  iş birliğine dayalı bir yaklaşımla ilerleyeceği görülmektedir. Açık bankacılık, fianasal hizmetlerin dönüşümüyle ilgilidir ve müşteri deneyimi kilit noktadadır. Bankalar açık bankacılıkla ilgili stratejilerini belirlemeli ve gelecek yılların nasıl olacağını doğru değerlendirebilmelidirler. İçinde bulunduğumuz dijital çağda bankaların amacı daha işbirlikçi yaklaşımla ve müşteriye daha yenilikçi, duyarlı bankacılık hizmetleri sunmak olmalıdır.  Finastra olarak; IDC ile birlikte Asya Pasifik Bölgesi için hazırladığımız, kısa sürede lansmanı yapılacak olan ve ilk defa tarafımızca geliştirilen “Açık Bankacılık Hazırlık Endeksi” haberini paylaşmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu endeks değerlendirmesi ile bankalara inovasyonları ve dönüşümleri kapsamında kurumlarının mevcut durumlarının tespitini yaparak, önlerini daha iyi görebilmelerini sağlamayı hedefliyoruz.”

Finastra açık bankacılık hazırlık endeksinin 5 boyutu şu şekildedir:

Finastra’nın Açık Bankacılık Hazırlık Endeksinin, bankalara aşağıdakileri konularda fayda sağlaması beklenmektedir.
• Bankaların, Açık Bankacılığa hazır olabileleri için mevcut yeteneklerinin değerlendirilmesi.
• Düzenlemelerin ve sektör genelindeki işbirliklerinin etkileşiminin yer aldığı Asya-Pasifik Açık Bankacılık detaylarının paylaşılması.
• Açık Bankacılık Hazırlığına ilişkin ileri aşamalar da dahil olmak üzere, iyileştirilmesi gereken önemli alanların aktarılması.
• Açık Bankacılık stratejilerini optimize etmek için bir yol haritası belirlenmesi.

Zaman iş birliği yapma ya da çağın gerisinde kalma zamanı. Kurumlar buna kendileri karar verecekler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı
Açık Bankacılık
6 görüntüleme
Açık Bankacılık
6 görüntüleme

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı

Ahmet Usta - 24 Mayıs 2019

Açık Bankacılık servislerindeki erişim sorunları yeni soruları gündeme taşırken, kesintilerin bu alandaki gelişmeler için yavaşlatıcı bir etkisi olup olmayacağı soru…

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Standard Chartered, IBM ile ortaklığa giderek ticari evrak işlemleri için 'artırılmış zeka' olarak nitelendirdiği motorunu duyurdu. Ticari belgeler geleneksel yolla…

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti
FinTech
20 görüntüleme
FinTech
20 görüntüleme

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Türkiye'nin önde gelen FinTech şirketlerinden olan ininal, Alipay'in ülkedeki ilk iş ortağı oldu. Yapılan anlaşma Türkiye'ye gelen Çinli ziyaretçilerin çeşitli…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.