Japonya merkezli Softbank grubu Wirecard’ın %5.6’sını yaklaşık 1 milyar dolara satın alacak. Almanya merkezli Wirecard yaptığı basın açıklamasında dijital ödeme sektörü için Softbank ile güçlerini birleştireceklerini söyledi.

Yatırım haberinin ardından Wirecard’ın hisseleri yaklaşık %10 oranında değerlendi. Analistler bu anlaşmanın Wirecard’ın Asya’daki operasyonlarını genişletmek için bir fırsat olduğunu ve bu durumun yatırımcılara güven verdiğini söylüyor.

Bu stratejik ortaklıkla birlikte Asya bölgesindeki faaliyetlerine ağırlık verecek olan Wirecard, Softbank’ın desteğiyle Japonya ve Güney Kore’ye açılarak veri analitiği, yapay zeka ve yenilikçi dijital finansal hizmetler gibi alanlarda portföyündeki diğer şirketlerle iş birliği yapma fırsatını elde edecek.

Wirecard CEO’su Markus Brown konuya yönelik yaptığı açıklamada: “Bu potansiyel ortaklık sayesinde erişimimizi ve ürünlerimizi Doğu Asya pazarlarına genişleterek Asya’daki konumumuzu daha da güçlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Baader Helvea’daki analistler de yatırımla ilgili olarak Wirecard’ın Japonya ve Güney Kore’deki ürün portföyünden yararlanmasına olanak sağlayacak bu anlaşmanın oldukça pozitif olduğunu vurguluyorlar.