Hindistan’ın merkez bankası tarafından planlanan FinTech çalışma ortamı (sandbox), Blockchain girişimlerine ve araçlarına olanak tanıyacak ancak kripto parayla ilgili hiçbir projeyi kabul etmeyecek.

Hindistan Rezerv Bankası (RBI) tarafından ilk taslağı yayınlanan yasal yönetmelik sandbox ortamı, FinTech çözümlerine yoğunlaşmak için kurulan çalışma grubunun üç yıllık uğraşının meyvesi niteliğini taşıyor. Hazırlanan taslağa göre, sandbox’ta hayata geçirilecek finansal servislerin yeni veya gelişmekte olan teknolojiyi içermesi veya mevcut bir teknolojiyi daha yenilikçi yöntemlerle kullanarak bir soruna çözüm üretmesi bekleniyor.

Coindesk haberine göre bu deneysel çalışma ortamında geliştirilecek projeler, RBI ve diğer yasal düzenleyicilerin yeni teknolojileri daha iyi anlamasını ve inovasyona destek olmasını sağlayacak. Blockchain teknolojisiyle yapılacak başvurular yenilikçi teknolojiler alanına girse de, kripto parayla ilgili projeler aynı başlık altında değerlendirilmiyor. Kripto varlığa dayalı servisler, kripto yatırım veya ticaret, ICO’lar ve diğer benzer çalışmalar sandbox’a kabul edilmeyecek.

Merkez bankası sandbox çalışmasıyla perakende alanındaki ödemeler, para transfer servisleri, dijital kimlik, mobil ödemeler ve finansal yaygınlığa fayda sağlayacak projeler bulmayı amaçlıyor. Kripto para konusu Hindistan’da daha önce de RBI radarına takılmıştı. Merkez bankası, ülkede faaliyet gösteren bankaların kripto para üzerine çalışan hiçbir girişimle iş yapmaması konusunda pek çok uyarıda bulunmuştu.

Buna karşın, bankanın Blockchain araçlarına daha sıcak baktığı ve hatta geçtiğimiz yılın Ağustos ayında sadece dağıtık deftere odaklı çalışan ayrı bir iş birimi kurduğu biliniyor.