Dijital ekonomi hedefleri için atılımlarını sürdüren Suudi Arabistan, Mastercard’ın ödeme alanındaki FinTech’i Vocalink’in altyapısını kullanan gerçek zamanlı bir ödeme sistemi için düğmeye bastı.

Suudi Arabistan Para Otoritesi’nin Saudi Payments birimi tarafından yönetilecek olan sistem, farklı finans kuruluşlarına, şirketlere ve kişilere ait hesaplar arasında para transferlerinin anlık olarak gerçekleşmesini sağlayacak. Vocalink, gerçek zamanlı ödeme teknolojisinin ülke ekonomisini olumlu yönde etkileyeceğini, dijital ticareti önemli ölçüde hızlandıracağını, FinTech şirketlerin ve finansal kurumların dijital ekonominin avantajlarından faydalanmalarını sağlayacaklarını öne sürdü.

Hayata geçirilen platformda hem bireysel kullanıcılar hem de şirketler kredi transferi, e-faturalandırma, gerçek zamanlı ödeme onayı, ödeme kabulü ve toplu ödeme gibi işlemleri anlık olarak gerçekleştirebiliyor. Vocalink’in teknolojisi ayrıca kullanıcıların mobil cihazlar üzerinden sevdiklerine ve ailelerine anında para gönderip almalarına imkan tanıyor.

Saudi Payments Yönetici Direktörü Ziad Bin Bandar Al-Yousef, “Suudi Arabistan’daki tüketicilerin ve şirketlerin gerçek zamanlı ödemenin avantajlarından ciddi biçimde fayda sağlayacağına inanıyoruz. Bu sayede ülkemizin dijital ekonomiye sorunsuz bir şekilde geçmesini destekleyeceğiz.” diye konuştu.