Haftanın Gelişmeleri – 28.04.2019

28 Nisan 2019
46 Görüntüleme

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Dijitalleşme eşliğinde ödeme teknolojilerinde hızlı bir dönüşüm yaşanıyor. Bankalararası Kart Merkezi olarak bu dönüşümün dünyadaki izlerini yakından takip ediyor, farklı paydaşların da faydalanması için raporlar üretiyoruz. Bu araştırmalarımız ve taramalarımız içerisinde sizlerle paylaşmaya değer bulduğumuz 5 gelişmeyi, her hafta bir Medium yazısı haline getiriyoruz.

Geride kalan haftada dikkatimizi çeken ve detaylarını aşağıda bulabileceğiniz haberler ise farklı coğrafyalardaki işbirlikleri, yatırımlar, Apple’ın geliştiricilere sunduğu NFC fonksiyonlarını genişletme planı, uluslararası para transferleri, biyometrik ödeme ve teknoloji şirketlerinin finansal hizmetlere artan ilgisi şeklinde özetlenebilir. Keyifli okumalar…

1.Apple, Yeni NFC Fonksiyonlarını Geliştiricilere Açabilir

Haziran ayında düzenlenecek olan Worldwide Developers Conference isimli etkinlikte Apple’ın üçüncü parti kurumlara açtığı NFC fonksiyon setinigenişleteceği iddia edildi.

 • Apple bugün itibarı ile sadece, bir uygulamanın iletişim bilgisini paylaşmasını sağlayan NDEF (NFC Data Exchange Format) erişimini açmış durumda.
 • İddialar ise ISO7816, FeliCa veya MiFare özelliklerinin de açılacağı yönünde.
 • ISO7816 formatı, genellikle kimlik ve bina/tesis girişlerinde kullanılan erişim kartlarında kullanılıyor.
 • FeliCa ve MiFare formatları ise toplu taşıma, metro, otomat gibi alanlarda kullanılıyor.

2. Venmo Kredi Kartı Çıkaracak

PayPal bünyesinde bulunan ve özellikle gençlerin tercih ettiği P2P para transferi uygulaması Venmo, kredi kartı çıkarmak için finans kurumlarıyla görüşmeler yaptığı belirtiliyor.

 • Debit kartı bulunan Venmo, bu adımla birlikte Uber, Apple gibi şirketlerin yolunu izlemiş olacak.
 • Rekabetin yoğun olduğu pazarda kredi kartı ürünü ile yaygınlaşma sağlayıp gelir elde etmek için Venmo’nun güçlü bir değer önerisi sunması gerektiği vurgulanıyor.
 • Venmo, ortak markalı kredi kart çıkarmak için Synchrony Financial ile yaptığı görüşmelerde önemli aşama kaydetti.

3. SoftBank’ten Wirecard’a 900 Milyon Euro Yatırım

Girişimcilik ve fintech dünyasının en önemli yatırımlarına imza atan Japonya merkezli SoftBank, Avrupa merkezli ödeme işleyicisi Wirecard’a 900 milyon euro yatırım yaptı.

 • Yatırım ile Wirecard’ın Japonya ve Güney Kore pazarlarında yaygınlaşması, dijital kredi alanında yeni ürün ve hizmetler sunması ve hizmetlerini SoftBank portföyündeki Alibaba, Uber ve Grab gibi şirketlere sunması bekleniyor.
 • SoftBank, yatırımı %5,6 oranında hisseye dönüştürülebilir 5 yıllık tahvil alarak yapan yaptı.
 • Wirecard; Adyen, First Data, Worldpay gibi önemli kurumlarla son dönemde konsolidasyonun yoğun olduğu bir pazarda rekabet ediyor.
 • Yatırım, SoftBank’in Suudi Arabistan ve Abu Dabi tarafından desteklenen 100 milyar dolarlık Vision Fund isimli fonu üzerinden gerçekleşti.

4. WorldRemit Kullanıcıları, UnionPay Kartlara Para Gönderebilecek

Dijital kanallar üzerinden uluslararası para transferi yapılmasını sağlayan WorldRemit; Merchantrade isimli şirket ile yaptığı işbirliği kapsamında kullanıcılarının, UnionPay logolu debit kartlara para transferi yapmasına imkan verecek.

 • Çözümü destekleyecek 14 Çin bankası arasında Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), Bank of China ve China Construction Bank de yer alıyor.
 • Bu adımın, Asya-Pasifik bölgesinde gerçekleşen işlemleri 2018 yılında %35 büyüyen WorldRemit’in pazardaki varlığına olumlu yansıması bekleniyor.
 • Dünya Bankası, 2018 yılında Çin’e 67 milyar dolarlık para transferi yapıldığını tahmin ediyor.
 • G20 ülkeleri içerisinde para göndermenin en pahalı olduğu ülkelerden biri olan Çin’e 200 dolar göndermenin maliyetinin %8,5 olduğu ifade ediliyor.

5. Alipay, Yüz Tanıma Tabanlı Ödemeleri Yaygınlaştırmak için 450 Milyon Dolar Bütçe Ayırdı

Alipay, ilk olarak Smile to Pay ismiyle kullanıma sunduğu ve daha sonra adını Dragonfly olarak değiştirdiği yüz tanıma teknolojisi tabanlı ödeme terminalinin yeni versiyonu olan Dragonfly 2’yu tanıttı.

 • Yeni 3D kameralarla daha düşük ışıkta dahi daha yüksek oranda doğrulukla çalışan yeni terminallerin fiyatı, eski versiyondan %30 ucuz: 300 dolar.
 • Ürünün ilk versiyonu Aralık 2018’de kullanıma sunulmuştu.
 • Alipay, terminalin ülke çapında yaygınlaşması için 450 milyon dolarpazarlama bütçesi ayırdı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı
Açık Bankacılık
6 görüntüleme
Açık Bankacılık
6 görüntüleme

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı

Ahmet Usta - 24 Mayıs 2019

Açık Bankacılık servislerindeki erişim sorunları yeni soruları gündeme taşırken, kesintilerin bu alandaki gelişmeler için yavaşlatıcı bir etkisi olup olmayacağı soru…

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Standard Chartered, IBM ile ortaklığa giderek ticari evrak işlemleri için 'artırılmış zeka' olarak nitelendirdiği motorunu duyurdu. Ticari belgeler geleneksel yolla…

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti
FinTech
20 görüntüleme
FinTech
20 görüntüleme

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Türkiye'nin önde gelen FinTech şirketlerinden olan ininal, Alipay'in ülkedeki ilk iş ortağı oldu. Yapılan anlaşma Türkiye'ye gelen Çinli ziyaretçilerin çeşitli…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.