Haftanın Gelişmeleri – 28.04.2019

28 Nisan 2019
84 Görüntüleme

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Dijitalleşme eşliğinde ödeme teknolojilerinde hızlı bir dönüşüm yaşanıyor. Bankalararası Kart Merkezi olarak bu dönüşümün dünyadaki izlerini yakından takip ediyor, farklı paydaşların da faydalanması için raporlar üretiyoruz. Bu araştırmalarımız ve taramalarımız içerisinde sizlerle paylaşmaya değer bulduğumuz 5 gelişmeyi, her hafta bir Medium yazısı haline getiriyoruz.

Geride kalan haftada dikkatimizi çeken ve detaylarını aşağıda bulabileceğiniz haberler ise farklı coğrafyalardaki işbirlikleri, yatırımlar, Apple’ın geliştiricilere sunduğu NFC fonksiyonlarını genişletme planı, uluslararası para transferleri, biyometrik ödeme ve teknoloji şirketlerinin finansal hizmetlere artan ilgisi şeklinde özetlenebilir. Keyifli okumalar…

1.Apple, Yeni NFC Fonksiyonlarını Geliştiricilere Açabilir

Haziran ayında düzenlenecek olan Worldwide Developers Conference isimli etkinlikte Apple’ın üçüncü parti kurumlara açtığı NFC fonksiyon setinigenişleteceği iddia edildi.

 • Apple bugün itibarı ile sadece, bir uygulamanın iletişim bilgisini paylaşmasını sağlayan NDEF (NFC Data Exchange Format) erişimini açmış durumda.
 • İddialar ise ISO7816, FeliCa veya MiFare özelliklerinin de açılacağı yönünde.
 • ISO7816 formatı, genellikle kimlik ve bina/tesis girişlerinde kullanılan erişim kartlarında kullanılıyor.
 • FeliCa ve MiFare formatları ise toplu taşıma, metro, otomat gibi alanlarda kullanılıyor.

2. Venmo Kredi Kartı Çıkaracak

PayPal bünyesinde bulunan ve özellikle gençlerin tercih ettiği P2P para transferi uygulaması Venmo, kredi kartı çıkarmak için finans kurumlarıyla görüşmeler yaptığı belirtiliyor.

 • Debit kartı bulunan Venmo, bu adımla birlikte Uber, Apple gibi şirketlerin yolunu izlemiş olacak.
 • Rekabetin yoğun olduğu pazarda kredi kartı ürünü ile yaygınlaşma sağlayıp gelir elde etmek için Venmo’nun güçlü bir değer önerisi sunması gerektiği vurgulanıyor.
 • Venmo, ortak markalı kredi kart çıkarmak için Synchrony Financial ile yaptığı görüşmelerde önemli aşama kaydetti.

3. SoftBank’ten Wirecard’a 900 Milyon Euro Yatırım

Girişimcilik ve fintech dünyasının en önemli yatırımlarına imza atan Japonya merkezli SoftBank, Avrupa merkezli ödeme işleyicisi Wirecard’a 900 milyon euro yatırım yaptı.

 • Yatırım ile Wirecard’ın Japonya ve Güney Kore pazarlarında yaygınlaşması, dijital kredi alanında yeni ürün ve hizmetler sunması ve hizmetlerini SoftBank portföyündeki Alibaba, Uber ve Grab gibi şirketlere sunması bekleniyor.
 • SoftBank, yatırımı %5,6 oranında hisseye dönüştürülebilir 5 yıllık tahvil alarak yapan yaptı.
 • Wirecard; Adyen, First Data, Worldpay gibi önemli kurumlarla son dönemde konsolidasyonun yoğun olduğu bir pazarda rekabet ediyor.
 • Yatırım, SoftBank’in Suudi Arabistan ve Abu Dabi tarafından desteklenen 100 milyar dolarlık Vision Fund isimli fonu üzerinden gerçekleşti.

4. WorldRemit Kullanıcıları, UnionPay Kartlara Para Gönderebilecek

Dijital kanallar üzerinden uluslararası para transferi yapılmasını sağlayan WorldRemit; Merchantrade isimli şirket ile yaptığı işbirliği kapsamında kullanıcılarının, UnionPay logolu debit kartlara para transferi yapmasına imkan verecek.

 • Çözümü destekleyecek 14 Çin bankası arasında Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), Bank of China ve China Construction Bank de yer alıyor.
 • Bu adımın, Asya-Pasifik bölgesinde gerçekleşen işlemleri 2018 yılında %35 büyüyen WorldRemit’in pazardaki varlığına olumlu yansıması bekleniyor.
 • Dünya Bankası, 2018 yılında Çin’e 67 milyar dolarlık para transferi yapıldığını tahmin ediyor.
 • G20 ülkeleri içerisinde para göndermenin en pahalı olduğu ülkelerden biri olan Çin’e 200 dolar göndermenin maliyetinin %8,5 olduğu ifade ediliyor.

5. Alipay, Yüz Tanıma Tabanlı Ödemeleri Yaygınlaştırmak için 450 Milyon Dolar Bütçe Ayırdı

Alipay, ilk olarak Smile to Pay ismiyle kullanıma sunduğu ve daha sonra adını Dragonfly olarak değiştirdiği yüz tanıma teknolojisi tabanlı ödeme terminalinin yeni versiyonu olan Dragonfly 2’yu tanıttı.

 • Yeni 3D kameralarla daha düşük ışıkta dahi daha yüksek oranda doğrulukla çalışan yeni terminallerin fiyatı, eski versiyondan %30 ucuz: 300 dolar.
 • Ürünün ilk versiyonu Aralık 2018’de kullanıma sunulmuştu.
 • Alipay, terminalin ülke çapında yaygınlaşması için 450 milyon dolarpazarlama bütçesi ayırdı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti
FinTech
9 görüntüleme
FinTech
9 görüntüleme

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti

Selim Yazıcı - 16 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir

Tahsin Özyer - 16 Temmuz 2019

Reuters’in gördüğü yasa tasarısının bir kopyasına göre, büyük teknoloji şirketlerinin finansal kurumlar olarak işlev görmesini engelleme veya dijital para birimleri…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019
Newsletter
13 görüntüleme
Newsletter
13 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019

Ahmet Usta - 16 Temmuz 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM desteği ile Yeni Raporumuz yayınlandı: Açık…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.