Londra borsasının gözü blockchain teknolojisinde

2 Mayıs 2019
30 Görüntüleme

Dünyanın en köklü borsalarından birisi olan London Stock Exchange (LSE) tüm finansal teknolojiler ile birlikte blockchain teknolojisini ve uygulmalarını yakın merkcek altına almış durumda. Borsa potansiyel kullanım alanlarını araştırmakla kalmıyor aynı zamanda test ediyor.

Blockchain Türkiye Platformu tarafından paylaşılan CNBC araştırmasına göre Londra Menkul Kıymetler Borsası blockchain teknolojisini operasyonlarında kullanılabileceğini düşünüyor.

Londra Menkul Kıymetler Borsası CEO’su Nikhil Rathi CNBC’ye verdiği röportajda “Dağıtık muhasebe teknolojisini kesinlikle kullanabiliriz, sözleşmelerde de bu teknolojiyi kullanmak mümkün” ifadelerini kullanan Rathi ilginç fikirleri takip ettiklerini ve başarılı modelleri daha detaylı incelediklerini belirtiyor.

Örneğin İsviçre’nin SIX borsası, işlem sürecini hızlandırmak için blockchain tabanlı bir platform kullanmaya başladı. Cebelitarık Menkul Kıymetler Borsası ise şirket tahvilleri gibi menkul kıymetlerin dijital versiyonlarını blockchain üzerinde tutmaya başladı.

Londra borası kısa bir süre önce, dünyanın ilk otomatik kripto para birimi cinsinden tahvil ihraç ettiğini iddia eden Nivaura adlı bir şirketin azınlık hissesi satın almıştı. Kurum, düzenleyici bir kum havuzu (sandbox) ortmaında Nivaura altyapısı ile hisse senedi işlemlerini test ettiğini söylüyor. Ancak bu testin sonunda gerçek bir piyasa ortamında uygulanıp uygulanmayacağı konusunda yorum yapmıyor.

Birçok finansal firma, blockchain teknolojisinden büyük bir fayda göreceklerine inanıyor ancak kendilerini kripto para piyasalarından da uzak tutuyorlar.

Örneğin J.P. Morgan, geçtiğimiz aylarda dolara sabitlenmiş kendi token sistemini devreye alacağını açıklamıştı. Bankanın CEO’su Jamie Dimon’un bitcoin’i sahtekarlık olarak tanımladığı günlerden bu yana banka yönetiminin kripto para birimlerine eleştirel bir bakış açısı olduğu da biliniyor.

Rathi, sermaye piyasası işinde rekabet ve yeniliği desteklerken, kripto para alanındaki aşırı hareketleri “biraz temkinli” izlediklerini belirtiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı
Açık Bankacılık
6 görüntüleme
Açık Bankacılık
6 görüntüleme

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı

Ahmet Usta - 24 Mayıs 2019

Açık Bankacılık servislerindeki erişim sorunları yeni soruları gündeme taşırken, kesintilerin bu alandaki gelişmeler için yavaşlatıcı bir etkisi olup olmayacağı soru…

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Standard Chartered, IBM ile ortaklığa giderek ticari evrak işlemleri için 'artırılmış zeka' olarak nitelendirdiği motorunu duyurdu. Ticari belgeler geleneksel yolla…

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti
FinTech
20 görüntüleme
FinTech
20 görüntüleme

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Türkiye'nin önde gelen FinTech şirketlerinden olan ininal, Alipay'in ülkedeki ilk iş ortağı oldu. Yapılan anlaşma Türkiye'ye gelen Çinli ziyaretçilerin çeşitli…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.