CB Insights 2019 yılı ilk çeyrek Küresel FinTech Raporu

6 Mayıs 2019
36 Görüntüleme

CB Insights tarafından yayımlanan 2019 yılı ilk çeyreğine ait Küresel FinTech Raporu’na göre, Ocak-Mart arası dönemde 445 yatırım oturumunda, toplam 6,3 milyar dolar yatırım yapıldı. Yatırım sayısı geçen senenin ayını dönemine göre yüzde 4 artarken yatırım tutarı yüzde 3 düştü.

Girişim sermayesi destekli FinTech yatırımları yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre, adetlerini artırırken maalesef daha düşük tutarda yatırım almayı başardı. Bankacılık ve ödeme sistemlerine yıkıcı inovasyonu getiren FinTech şirketleri, geride bıraktığımız üç ayda toplam 6,3 milyar dolar yatırım almayı başardı. FinTech yatırımlarının lideri olan Asya’da gerçekleşen yatırımlar, beş çeyreklik dönemin ardından ilk kez tutarda 1 milyar doların altını gördü. Asya’da geçen yıla göre yüzde 67 düşüş ile yatırım tutarı 875 milyon dolar ile sınırlı kaldı.

Avrupa FinTech yatırımları ise son beş çeyrek dönemde ilk kez Asya’yı geçmeyi başardı ve 1,713 milyar dolar ile önemli bir başarıya imza attı. Kürsel lider ise geçen çeyrekte 3,49 milyar dolar ile Kuzey Amerika oldu.

Dikkat çeken yatırımlar daha çok ileri dönem yatırım alan FinTech şirketleri oldu. Seri D ve Seri E+ yatırım alan şirketlerin oranı geçen yıla göre yüzde 8 yükseldi.

Yapılan yatırımlardan 41 tanesi Unicorn’lara (piyasa değeri 1 milyar doların üzerindeki şirket) gerçekleşti. Bu şirketlerin toplam piyasa değeri ise 154,1 milyar dolar seviyesinde seyrediyor. Yine bu döneöde N26, Chime ve Airwallex Unicorn ligine adım atan üç FinTech şirketi olmayı başardı.

Büyümekte olan Hindistan ise Asya pazarında Çin ile yarışır hale geldi. Toplam 286 milyon dolar yatırım yapılan Hintli FinTech şirketleri Çin’i açık ara farkla geçti. Çin’de ise geçen seneye göre yüzde 89’luk bir gerileme ile yatırım miktarı 192 milyon dolar ile sınırlı kaldı.

2019’un ilk çeyreği rekor sayıda satı alma ve birleşmeyi beraberinde getirdi. Fiserv, First DAta’yı 41 milyar dolara satın alırken, FIS Worldpay’i 43 milyar dolara satın aldı.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı
Açık Bankacılık
6 görüntüleme
Açık Bankacılık
6 görüntüleme

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı

Ahmet Usta - 24 Mayıs 2019

Açık Bankacılık servislerindeki erişim sorunları yeni soruları gündeme taşırken, kesintilerin bu alandaki gelişmeler için yavaşlatıcı bir etkisi olup olmayacağı soru…

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Standard Chartered, IBM ile ortaklığa giderek ticari evrak işlemleri için 'artırılmış zeka' olarak nitelendirdiği motorunu duyurdu. Ticari belgeler geleneksel yolla…

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti
FinTech
20 görüntüleme
FinTech
20 görüntüleme

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Türkiye'nin önde gelen FinTech şirketlerinden olan ininal, Alipay'in ülkedeki ilk iş ortağı oldu. Yapılan anlaşma Türkiye'ye gelen Çinli ziyaretçilerin çeşitli…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.