CB Insights tarafından yayımlanan 2019 yılı ilk çeyreğine ait Küresel FinTech Raporu’na göre, Ocak-Mart arası dönemde 445 yatırım oturumunda, toplam 6,3 milyar dolar yatırım yapıldı. Yatırım sayısı geçen senenin ayını dönemine göre yüzde 4 artarken yatırım tutarı yüzde 3 düştü.

Girişim sermayesi destekli FinTech yatırımları yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre, adetlerini artırırken maalesef daha düşük tutarda yatırım almayı başardı. Bankacılık ve ödeme sistemlerine yıkıcı inovasyonu getiren FinTech şirketleri, geride bıraktığımız üç ayda toplam 6,3 milyar dolar yatırım almayı başardı. FinTech yatırımlarının lideri olan Asya’da gerçekleşen yatırımlar, beş çeyreklik dönemin ardından ilk kez tutarda 1 milyar doların altını gördü. Asya’da geçen yıla göre yüzde 67 düşüş ile yatırım tutarı 875 milyon dolar ile sınırlı kaldı.

Avrupa FinTech yatırımları ise son beş çeyrek dönemde ilk kez Asya’yı geçmeyi başardı ve 1,713 milyar dolar ile önemli bir başarıya imza attı. Kürsel lider ise geçen çeyrekte 3,49 milyar dolar ile Kuzey Amerika oldu.

Dikkat çeken yatırımlar daha çok ileri dönem yatırım alan FinTech şirketleri oldu. Seri D ve Seri E+ yatırım alan şirketlerin oranı geçen yıla göre yüzde 8 yükseldi.

Yapılan yatırımlardan 41 tanesi Unicorn’lara (piyasa değeri 1 milyar doların üzerindeki şirket) gerçekleşti. Bu şirketlerin toplam piyasa değeri ise 154,1 milyar dolar seviyesinde seyrediyor. Yine bu döneöde N26, Chime ve Airwallex Unicorn ligine adım atan üç FinTech şirketi olmayı başardı.

Büyümekte olan Hindistan ise Asya pazarında Çin ile yarışır hale geldi. Toplam 286 milyon dolar yatırım yapılan Hintli FinTech şirketleri Çin’i açık ara farkla geçti. Çin’de ise geçen seneye göre yüzde 89’luk bir gerileme ile yatırım miktarı 192 milyon dolar ile sınırlı kaldı.

2019’un ilk çeyreği rekor sayıda satı alma ve birleşmeyi beraberinde getirdi. Fiserv, First DAta’yı 41 milyar dolara satın alırken, FIS Worldpay’i 43 milyar dolara satın aldı.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın.