Mastercard, işletmelerin fatura ve ödeme almalarına yardımcı olan ABD merkezli Transactis şirketini satın aldığını duyurdu.

Mastercard’ın verilerine göre Amerikalıların yılda ödediği 15 milyar faturanın %44’ü kağıt çek ya da nakit yöntemiyle yapılıyor. Faturalarını online olarak ödeyenler de bankacılık uygulamalarını ya da ödeme yapacağı yerin web sitesini kullanıyor.

Transactis, genellikle çevrimiçi fatura ödemesini desteklemeyen okullar ve mülk sahipleri gibi küçük işletmeler tarafından da kullanılabilen dijital bir hizmet sunuyor. Şirket, teknolojisini geniş bir banka ve banka dışı iş ortaklarının ağı üzerinden dağıtıyor.

Satın alımın detayları henüz açıklanmadı. İşlemlerin bu yılın ikinci çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Mastercard’ın geçtiğimi sonbaharda duyurduğu “Mastercard Bill Pay Exchange” servisi de 2019’un sonlarında hizmete açılacak.

Mastercard’dan Colleen Taylor konuya yönelik: “Transactis’in teknik ve ticari bilgi birikimi, erişimimiz ve kapsamlı ödeme seçeneklerimizle birleştirildiğinde tüm süreci büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Çekirdek altyapıda yapılan yatırımlardan yararlanarak kayıt olmaktan tutun faturaları görüntüleme ve ödeme yapmaya kadar çok daha iyi bir gerçek zamanlı tüketici deneyimi sunabileceğiz.” ifadelerini kullandı.