Financial Times’ın haberine göre Facebook İngiltere’de WhatsApp tabanlı bir ödeme sistemi geliştirmek için takım kuruyor.

Şirket, çoğunluğu yazılım mühendislerinden oluşan yaklaşık 100 kişiyi işe almayı planlıyor. Londra ve Dublin’deki küçük bir ofiste çalışacak olan bu ekip WhatsApp’ın mevcut işgücünü dörtte bir oranında artıracak.

Zamanla küresel bir FinTech merkezi haline gelen Londra, ödeme sistemlerine yönelik ürün ya da hizmet sunmak isteyenlerin dikkatini fazlasıyla çekmeyi başarıyor. Küresel çapta 1.5 milyar kullanıcısı bulunan WhatsApp’ın bu FinTech merkezinde nasıl çalışmalar yürüteceği ve bunların nasıl meyveler vereceği de son derece merak edilen konulardan biri.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg F8 konferansında “Ödeme piyasası, onu daha kolay hale getirme fırsatımızın olduğu alanlardan biri. Birisine fotoğraf göndermenin olduğu kadar para göndermenin kolay olması gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullanmıştı. Bu bağlamda Facebook’un ileride WhatsApp aracılığıyla para göndermeyi bir mesaj göndermek kadar kolay hale getirmeyi planladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra şirket toplu mesajlaşmada kötüye kullanım kalıplarını tanımlaya yönelik de çalışmalar yürütüyor. Uçtan uca şifreleme geldiğinden beri kullanıcıların WhatsApp mesajlarını izleyemeyen Facebook, kötü niyetli kişilere fırsat vermemek için farklı yöntemler araştıyor.