Mastercard ve Edenred şirketi Meksika’da biyometrik teknolojiye sahip kart için ilk bölgesel testlere başladıklarını duyurdu.

Devlet yararına yönelik programlara odaklanan bu hamle sayesinde kart sahipleri mağaza içi alışverişlerde kimliğini kolayca doğrulamak için ek bir güvenlik katmanı sağlayan yerleşik bir parmak izi sensörünü kullanabilecek.

Biyometrik özellikler Mastercard’ın herhangi bir kart ürününe (banka, kredi, ön ödemeli) entegre edilebilecek ve mevcut EMV kart terminalleriyle çalışabilecek. Bu da satıcıların herhangi bir donanım ya da yazılım iyileştirmesi yapmasına gerek kalmadan alışveriş deneyimlerini iyileştirmesine yardımcı olacak.

Sonora Sosyal Gelişim Sekreteri Manuel Puebla Espinoza de los Monteros konuya yönelik: “Sonora eyaleti idaresi, teknolojik yenilikler konusunda kararlıdır ve sosyal yardım programları için biyometrik kartın sunulması da bu kararlılığımızı yansıtıyor. Kart sahibinin kimliğinin korunması ve yalnızca kartın sahibinin kullanabilmesi nedeniyle kullanıcılar hizmetlerden yararlanırken çok daha fazla güvenli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilirler.” açıklamalarında bulundu.