Haftanın Gelişmeleri – 12.05.2019

12 Mayıs 2019
31 Görüntüleme

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Avrupa’da nakdin kalelerinden biri olarak adlandırılan Almanya’da kartlar nakit ödemeleri geride bıraktı. Bununla beraber finansal sistemin dışındaki kişilerin mağdur edilmemesine yönelik alınan önlemler geride bıraktığımız haftanın en sıcak konularından biri oldu.

Klarna’nın alternatif ödeme seçeneklerini mağaza içi ödemelerde sunmaya başlaması, WhatsApp’ın P2P ödeme çalışmalarını Londra üzerinden yürütecek olması ve Mastercard’ın Meksika’da biyometrik kartları deneyecek olması dikkat çeken gelişmeler arasındaydı.

1. Almanya’da Yeni Kral Kartlı Ödemeler

Nakit ödemelerin Avrupa’daki kalelerinden biri olan Almanya’da yapılan bir çalışmaya göre kartlı ödemeler, nakit ödemeleri geride bıraktı.

 • Köln merkezli EHI Retail Institute tarafından yapılan çalışmaya göre perakende ödemelerde kartların payı %48,6’ya yükselirken nakit ödemelerin payı %48,3’e geriledi.
 • Bu tablonun ortaya çıkmasında debit kartların payındaki %4’lük artışın ve özellikle genç kesimde kartlı ödemelere olan güvendeki artışın etkili olduğu ifade ediliyor.
 • Bu gelişime karşın Bundesbank tarafından yapılan bir araştırma ise Almanya’da bireylerin %88’inin gelecekte nakit kullanmaya devam etmek istediğini ortaya koydu.

2. San Francisco Yönetimi de Mağazaların Nakitle Ödeme Kabul Etmesini İstiyor

Philadelphia ve New Jersey yönetimlerinin mağazaların ödeme yöntemi olarak nakiti kabul etmesini zorunlu tutmasının ardından San Francisco’nun da benzer bir hazırlık yaptığı açıklandı.

 • Bu kararlar, kartı ve banka hesabı olmayanlara negatif ayrımcılık yapılmaması amacıyla alınırken San Francisco’da evsiz nüfusun fazla olmasına dikkat çekiliyor.
 • Öte yandan Amazon Go’nun ilk mağazası olan New York mağazası, nakit kabul ettiği ilk mağazası olacak.
 • Amazon Go mağazalarında kasa olmayacağı, çalışanların mobil cihazlarla müşterilerin nakit ödeme yapmasını sağlayacağı ifade ediliyor.

3. WhatsApp’ın Ödemeler Özelliği için Çalışmalar Londra Merkezli Yürütülecek

WhatsApp, ilk olarak Hindistan’da kullanıma sunulan P2P ödeme özelliği ile ilgili çalışmaları Londra’dan yürütme kararı aldı.

 • Bu doğrultuda 100 kişilik bir ekip kurulmasına yönelik işe alım çalışmalarına başlandı.
 • Alınan kararda, 1,5 milyar kullanıcısı olan WhatsApp’ın ABD’ye kıyasla İngiltere’de daha popüler olması etkili oldu.
 • Mark Zuckerberg, F8 isimli geliştirici konferansında yaptığı açıklamada para göndermenin fotoğraf göndermek kadar kolay olacağını söyledi.

4. Klarna, Alternatif Ödeme Seçeneklerini Mağazaya Taşıyor

“Şimdi al sonra öde” yaklaşımı ile tüketicilerin alım gücünü arttırarak başarılı olan İsveç merkezli Klarna, mağaza içi ödemelere adım atıyor.

 • Bu kapsamda online ödemelerde sunulan aşağıdaki alternatif ödeme seçenekleri mağaza içinde de sunulacak:
 • Şimdi alıp 30 gün içinde ödeme yapma
 • Ödemeleri 3 eşit taksit halinde yapma
 • Yüksek tutarlı ödemelerde, 6–36 aylık ödeme planı sunan tüketici kredisi kullanma
 • Klarna üzerinden yapılan ödemeler 2018 yılında %36 artışla 29 milyar dolara ulaştı.
 • Klarna; Affirm, PayPal Credit gibi oyuncularla rekabet ediyor. Öte yandan Mastercard da, POS finansmanı alanına hizmet veren Vyze’ı bünyesine katarak bu alana ilgisini ortaya koymuştu.

5. Mastercard, Edenred ile Biyometrik Kartları Meksika’da Test Edecek

Biyometrik kartlarla ilgili test çalışmalarının sayısı artıyor.

 • Ön ödemeli ürünler geliştiren Fransa merkezli Edenred ile işbirliği yapan Mastercard, üzerindeki parmak izi okuyucu ile kart sahibini doğrulayan biyometrik kartları Meksika’da test edecek.
 • Kartlar, mevcut terminaller üzerinde herhangi bir değişiklik ya da güncelleme yapılmadan kullanılabilecek.
 • Teknoloji ilk olarak kamu yardımlarından faydalanan kişilere verilen kartlarda kullanılacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı
Açık Bankacılık
6 görüntüleme
Açık Bankacılık
6 görüntüleme

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı

Ahmet Usta - 24 Mayıs 2019

Açık Bankacılık servislerindeki erişim sorunları yeni soruları gündeme taşırken, kesintilerin bu alandaki gelişmeler için yavaşlatıcı bir etkisi olup olmayacağı soru…

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Standard Chartered, IBM ile ortaklığa giderek ticari evrak işlemleri için 'artırılmış zeka' olarak nitelendirdiği motorunu duyurdu. Ticari belgeler geleneksel yolla…

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti
FinTech
20 görüntüleme
FinTech
20 görüntüleme

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Türkiye'nin önde gelen FinTech şirketlerinden olan ininal, Alipay'in ülkedeki ilk iş ortağı oldu. Yapılan anlaşma Türkiye'ye gelen Çinli ziyaretçilerin çeşitli…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.