Avrupa’nın nakit kullanımı konusundaki son kalelerinden biri olan Almanya’da, yapılan yeni araştırmalara göre kartlı ödemeler ilk kez nakit kullanımını geçti.

Köln merkezli EHI Perakende Enstitüsü’nün araştırmasına göre 2018 yılında tüketiciler perakende alışverişlerinin %48,6’sını kart yoluyla gerçekleştirirken ödemelerin %48,3’ü nakit yoluya yapıldı.

EHI Perakende Enstitüsü’ne göre Almanya’da banka kartı sistemiyle yapılan satışlar %4 oranından %30,1’e kadar yükseldi. Kartlı ödemelerin yükselişine katkıda bulunan bir diğer faktör ise özellikle genç nesil olmak üzere Alman tüketiciler arasında kartlı ödemelere duyulan güvenin artması olarak gösteriliyor.

Tüm bu sonuçlara karşın Almanya’nın nakit kullanımını kolay kolay bırakamayacağı aşikar. EHI Perakende Enstitüsü’nün üzerinde araştırma yaptığı perakendeciler, nakit kullanımının önümüzdeki 5 yıl içinde düşük değerli ödemelere hakim olacağını düşünüyorlar.

Ortayan çıkan bu bulgu, geçtiğimiz haftalarda Bundesbank’ın gerçekleştirdiği araştırmada ortaya çıkan “Almanların %88’i gelecekte nakit kullanmaya devam etmek istiyor” sonucuyla da uyumluluk gösteriyor. her ne kadar kartlı ödemelerde artış görülse de nakit özellikle düşük değerli satışları domine etmeye devam edecek gibi görünüyor.