Hindistan merkezli FinTech şirketi Paytm, ödeme devi Visa ile birlikte ortak bir banka kartı çıkarmaya hazırlanıyor.

Visa’ya göre şirketin ülkedeki toplam kabul noktası 1 milyon adet QR ödeme noktası ile birlikte 4.5 milyon noktaya genişleyecek.

Visa CEO’su Alfred F. Kelly konuyla ilgili olarak: “Hizmetlerimizi hızla gelişen müşteri tabanına sunmak ve tekliflerimizi geliştirmek için Paytm Payments Bank ile birlikte çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Visa’nın Hindistan ve Güney Asya ülke müdürü R. Ramachandran ise yapılan ortaklığa yönelik: “Bu ortaklık, Hindistan’daki temassız kart kabul ağını genişletme konusundaki ortak stratejimiz doğrultusunda yapılan bir anlaşma. Paytm ayrıca Paytm ağındaki tüccarların temassız kart ödemelerini kabul etmeye başlamasını da sağlama sürecinde yoluna devam ediyor.” açıklamalarında bulundu.

Visa geçtiğimiz Şubat ayında temassız kartlarını Hintli müşterilerine sunmuştu. Bu temassız kartlar müşterilerin kartlarını POS terminallerine dokundurarak 2000 Rupiye kadar işlem yapabilmesine olanak tanıyor. Bu ödemeler için herhangi bir imza ya da PIN kodu istenmiyor. Benzer bir şekilde FinTech girişimi Paytm de Nisan 2018’de temassız ödeme yöntemi olan Paytm Tap Card’ı ülkedeki müşterilerinin kullanımına sunmuştu.

Google ve Boston Consultino Group’un 2016 yılında yaptığı araştırmaya göre Hindistan’daki dijital ödeme sektörü 2020 yılında 500 milyar dolar değerine ulaşacak. Hal böyle olunca birçok ödeme devi ülkedeki varlığını artırarak bu pastadan payını almak istiyor.