EY FinTech Ekosistemi Rehberi

15 Mayıs 2019
30 Görüntüleme

Her geçen gün hız kazanarak büyümeye devam eden FinTech ekosistemi için, küresel danışmanlık ve denetim firması EY’ın hazırladığı FinTech Ekosistemi Rehberi (FinTech Ecosystem Playbook) küresel FinTech arenasına derin bir bakış açısı sunuyor.

Son yıllarda, finansal teknoloji (FinTech) girişimlerinin sağladığı hizmetler hızlı bir yükseliş içinde. Bu gelişme, finansal kurumları ve ekonomileri giderek daha fazla etkiliyor. Bu süreç nihayetinde ortaya FinTech’lerin geliştirdiği ekosistemler ortaya çıkıyor.

Bir FinTech ekosistemi tüketicilerden, finansal kurumlardan, FinTech girişimlerinden, yatırımcılardan, düzenleyicilerden ve eğitim kurumlarından oluşur. Böyle bir ekosistemin sağlıklı gelişimi, paydaşlar arasında karşılıklı fayda işbirliği sağlar ve sonunda finansal hizmetlerin daha düşük maliyetle, daha yüksek hızda ve daha fazla tüketiciye daha iyi kalitede sunulmasına yardımcı olur. Bu gelişmeler özellikle finansal hizmetlerin benzersiz fırsatlar ve aynı zamanda zorluklar gösterdiği gelişmekte olan piyasalarda belirgin şekilde karşımıza çıkar.

Küresel danışmanlık ve denetim firması EY tarafıdan hazırlanan FinTech Ekosistemi Rehberi (FinTech Ecosystem Playbook), ASEAN, Latin Amerika, Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa ve Orta Asya’da (CESA), Orta Doğu, Afrika ve Asya-Pasifik’te gelişmekte olan pazarlardaki bir FinTech ekosisteminin panoramik bir manzarasını sunuyor.

Rapor bazı önde gelen uygulamaları vurgularken, bölgesel ve ülke düzeyinde neler olup bittiğini özetliyor.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca EY Türkiye, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve FinTech İstanbul işbirliğiyle hazırlanan Türkiye FinTech Ekosisteminin Gelişimi için 23 Öneri başlıklı rapor, Türkiye’de bugüne dek gerçekleştirilen en kapsamlı FinTech araştırmalarından birisini teşkil ediyor. Bu rapora da buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı
Açık Bankacılık
6 görüntüleme
Açık Bankacılık
6 görüntüleme

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı

Ahmet Usta - 24 Mayıs 2019

Açık Bankacılık servislerindeki erişim sorunları yeni soruları gündeme taşırken, kesintilerin bu alandaki gelişmeler için yavaşlatıcı bir etkisi olup olmayacağı soru…

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Standard Chartered, IBM ile ortaklığa giderek ticari evrak işlemleri için 'artırılmış zeka' olarak nitelendirdiği motorunu duyurdu. Ticari belgeler geleneksel yolla…

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti
FinTech
20 görüntüleme
FinTech
20 görüntüleme

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Türkiye'nin önde gelen FinTech şirketlerinden olan ininal, Alipay'in ülkedeki ilk iş ortağı oldu. Yapılan anlaşma Türkiye'ye gelen Çinli ziyaretçilerin çeşitli…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.