EY tarafından hazırlanan “Life of a coin” başlıklı çalışma geleceğin kripto varlıklara dayalı sermaye piyasalarının finansal servisleri nasıl dönüştürebileceğini ele alarak finansal teknolojiler açısından ufuk açıyor.

Kripto varlıkları, 2017’de bir patlama yılı yaşadı. ancak kripto para birimlerindeki bu büyüme hızla sönen bir balona dönüştü. 2017’nin büyük ölçüde irrasyonel coşkusu, doğrudan yarar sağlamasa da, kamuoyunun dağıtılmış muhasebe teknolojisine (DLT) olan ilgisini arttırdı ve bu yenilikçi yaklaşıma dair projelerin finansmanına yardımcı oldu

Kamuoyu tartışmalarının çoğu, itibari para birimlerinin yerine spekülatif bir araç olarak kripto para birimlerine (özellikle bitcoin) üzerine odaklandı. Birçok endüstride olduğu gibi, kripto varlık endüstrisi de siber suçlarla yüzleşiyor. kara para aklama önleme (AML) ve müşteri tanıma (KYC) gibi süreçler mevcut kripto varlıklarda birer problem teşkil etmeye devam etse de bu sorunları çözerek ilerleyen yenilikçi sistemlerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

EY tarafından hazırlanan rapordaki amaç: “kripto varlıklara dayalı sermaye piyasalarını tanımlamak ve gerektiğinde kullanılmak üzere iç görülere dayalı bir referans hazırlamak” olarak tanımlanıyor.

Avrupa’daki yasal düzenlemeler önceliğinde hazırlanan rapor farklı token türleri, ICO kavramı ve blockchain teknolojisini temel alan diğer kripto varlıklar üzerine odaklanıyor.

Rapor önerilerini token işlemleri için “Öncelikli Piyasalar” ve kripto varlık borsaları için “Takipçi Piyasalar” olarak ayırıyor ve bu yapılar için atılması gereken referans adımları belirliyor.

Raporu buradan indirebilirsiniz.