Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan’daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı.

Hindistan’da bir veri işleme merkezi kurmak isteyen Mastercard, ülkenin FinTech sektöründeki yeterliliklerini geliştirmek ve son zamanlarda finansal teknoloji şirketlerinin gözdesi olan Hindistan’daki varlığını artırmak istiyor.

Bölge müdürü Porush Singh, Hindistan’ın hareketli bir FinTech ekosistemi olduğunu ve büyüme fırsatını kaçırmamaları gerektiğini söylüyor. ACI Worldwide tarafından yapılan bir araştırmaya bakacak olursak da 2025 yılında dijital işlemlerin yıllık 1 trilyon dolar değerini aşması bekleniyor. 2018 yılında Hindistan’da dijital işlem yürüten kullanıcı tabanı 90 milyon civarındaydı. 2020 yılında bu sayısının 300 milyona yükselmesi bekleniyor. Bu artışta kırsal ve yarı kentsel alanlardan daha fazla kullanıcının platformlara ulaşmasının önemli bir rol oynamasını bekleniyor.

2013 yılında Mastercard’ın Hindistan’da satış ve dağıtıma odaklanan 30 kişilik bir ekibi bulunuyordu. O zaman kadar yapılan yatırımlar da oldukça kısıtlı kalıyordu. 2014 – 2019 arasında ise şirket ülkeye 1 milyar dolara yakın yatırım yaptı. İş gücünü ise 1000’e yükseltti.

FinTech açısından son zamanlarda hareketli gelişmelere ev sahipliği yapan Hindistan, Mastercard’ın yeni yatırımlarıyla bu alandaki hareketliliğini sürdürecek gibi görünüyor.