Visa ve Dubai Ekonomik Kalkınma Departmanı’nın (DED) araştırmasına göre Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kullanıcılar kartları nakit kullanımına tercih ediyor.

Araştırmaya göre ankete katılanların %84’ü mağaza içi ya da online alışverişlerde kart kullanımını nakite göre daha güvenli buluyor. Mağaza için işlemlere bakacak olursak; güvenlik, elverişlilik ve bütçe yönetimi kolaylığı gibi faktörler tüketicilerin tercihlerinde ilk üç sıraya oynuyor.

Kart kullanımının nakite göre daha fazla tercih edilmesinin yanı sıra katılımcıların %82’isi dijital cüzdanlara güvenirken %75’i de temassız kartlara güven duyuyor. Ek olarak katılımcıların ifadelerine göre %87’si iki sene önceye kadar çok daha fazla kartlı ödemeler yapmaya başladı.

DED Direktörü Ahmad Al Zaabi konuya yönelik: “Tüketicilerin alışverişlere olan güveni, son birkaç yılda önemli ölçüde arttı. Önümüzdeki yıllarda dijital cüzdan kullanımının artması, daha iyi güvenlik teknolojilerinin gelişmesi ve e-ticaret platformlarının modernizasyonu sayesinde bu oranların daha çok artmasını bekliyoruz. Visa ile yürüttüğümüz çalışmaların somut sonuçlara dönüşmesi ve dijital ticareti teşvik etmekten dolayı memnuniyet duyuyoruz. Dubai’nin Akıllı Şehre geçişinin hızlandığı ve şehrin kendisini yeniden tercih edilen bir alışveriş bölgesi olarak konumlandırması sırasında böyle bir gelişmenin oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz.” açıklamalarında bulundu.