Açık Bankacılık servislerindeki erişim sorunları yeni soruları gündeme taşırken, kesintilerin bu alandaki gelişmeler için yavaşlatıcı bir etkisi olup olmayacağı soru işareti oluşturdu.

Finextra’nın haberine göre İngiltere’nin Açık Bankacılık devrimi, bankaların düzeltmek için haftalarca zaman harcadığı kesinti problemleri nedeniyle oldukça zor günler geçiriyor.

Açık Bankacılık Uygulama Birimi (Open Banking Implementation Entity – OBIE) API kesintileri izleme aracını kullanan Growth Street, Açık Bankacılığın 2019’un ilk çeyreğinde sadece yüzde 83 oranla aktif hizmet verebildiğini tespit etti. farklı bir ifade ile 5.000 saat boyunca Açık Bankacılık müşterileri (işletmeler ve tüketiciler) hizmetlere erişim sağlayamadılar.

Uzun süredir devam eden kesintiler nedeniyle HSBC, 2018 yılının son çeyreğinde yüzde 98 görünen servis sürekiliğinden 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 20’ye gerileyerek en düşük erişim süresine sahip banka oldu. Aynı dönemde ülke genelinde ise yüzde 78’lerden yüzde 96’lara ulaşan bir genel iyileşme ortalaması izlendi. Ortalam rakamlar iyileşmiş gibi görünebilir ancak oluşan toplam 159 sorunda bankalar ortalama altı hafta boyunca sorunları çözemediler.

Growth Street CEO’su Greg Carter şöyle diyor: “Bankalar açık bankacılık konusunda pozitif konuşuyor, ancak veriler çok farklı bir resim gösteriyor.”

Bununla birlikte, OBIE, Growth Street tarafından açıklanan sonuçları “yanıltıcı ve yanlış” olarak değerlendiriyor.

OBIE denetçisi, “Yayınlanan ölçüm verilerimiz, 2019 yılının ilk çeyreğinde ortalama API kullanılabilirliğinin hiçbir zaman yüzde 96.97’den daha az olmadığını açıkça göstermektedir. JIRA verileri ve bankaların OBIE’ye gönderdikleri aylık ölçütler çok farklı şekillerde toplanır. Bazı durumlarda gerçekleşen ‘Planlı Kesintiler’ raporlama metriklerinin farklı yorumlanmasında kullanılamaz” ifadelerini kullanıyor ve ekliyor, “Raporlamalarda iyileştirmeye her zaman yer var ve bu bağımsız bir tedarikçi ile şu anda incelemekte olduğumuz bir şey; ancak, her ay yayınladığımız performans verilerinin bankaların API kullanılabilirliği ve genel teknik performans hakkında doğru bir görüntüsünü verdiğine inanıyoruz.”

HSBC, Finextra’ya şu açıklamayı yaptı: “Açık Bankacılık altyapımıza güveniyoruz. OBIE, HSBC’nin ortalama API kullanılabilirliğini bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 99,3 olarak gösterdiğini bildirdi.”

Ancak, bazı bankaların Açık Bankacılığı başarılı kılmak için ellerinden geleni yapmadığına dair başka işaretler var. Rekabet ve Piyasa Otoritesi kısa bir süre önce beş kredi kurumunu Açık Bankacılık işlevlerinin sunulması konusundaki ağır davranmaktan dolayı ikaz etti.