E-ticaret hızla büyümeye devam ediyor. Statista’nın verilerine göre 2020 yılı itibariyle dünya genelindeki satışların 4 trilyon dolar değerine ulaşması bekleniyor. E-ticaret sektörünün bu kadar büyümesinde rol oynayan bir unsur da finansal teknolojiler. 

E-cüzdanlar, yeni ödeme seçenekleri, uygulama içi satın alımlar, p2p kredi ve ödeme imkanları gibi gelişmeler e-ticaret sektörüne de oldukça olumlu yansıdı. Tüketiciler ödeme yapma hususunda ne kadar rahat olursa o kadar çok harcama yapıyor. Bu da FinTech sektörünün e-ticaret için ne denli önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

E-ticaret sektörünün yanı sıra FinTech sektörü de her geçen gün kendini yenilemeye ve gelişmeye devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda e-ticarete yön vermesi beklenen 3 FinTech trendi şöyle:

1 – Küresel olanakların artması

Ödemelere yönelik yeniliklerin en temel faydalarından birisi de sorunsuz bir şekilde sınır ötesi işlem gerçekleştirebiliyor olmak. PayPal, e-ticaret için bunu mümkün kılan ilk büyük şirketlerden biriydi. Daha sonra Transferwise, Transfergo ve hatta Western Union dahi dijital para transferi işine girdi. Ödeme teknolojilerindeki bu gelişme e-ticaret şirketlerini yerel pazarlara odaklanmak zorunda olmaktan çıkardı ve yepyeni fırsatlar doğurdu.

Ödeme teknolojilerinden bu yeniliklerin sunduğu bir diğer avantaj ise bankalara kolay bir şekilde ulaşamayan topluluklara para transferi imkanı vermesi oldu. Kenya merkezli M-Pesa, bunu mümkün kılan şirketlerden biri ve kullanıcı kitlesi her geçen gün artıyor.

2 – Mobil ticaretin büyümesi

Mobil uygulama üzerinden ödeme gerçekleştirmek yeni bir şey değil, ancak bu pazar gitgide gelişmeye devam ediyor. Visa’nın açıklamasına göre mobil üzerinden yapılan satışlar masaüstüne kıyasla %53 daha hızlı büyüyor.

Bu da e-ticaret firmalarının mobile kaymasına neden oluyor. Apple Pay ve Samsung Pay gibi inovasyonlar sayesinde kullanıcılar artık kolay ve güvenli bir şekilde satın alımlarını gerçekleştirebiliyorlar.

Ödemenin nasıl gerçekleştirildiği müşteri deneyiminin önemli bir parçası olarak kabul edilebilir. Finansal teknolojiler de bu deneyimi iyileştirmek adına oldukça önemli fırsatlar sunuyor.

3 – Rahat ödeme deneyimi

Ödeme yapmak ne kadar kolaylaşırsa tüketiciler o kadar harcama yapıyor. Dolayısıyla sürtünmesiz ya da tek tuşla, dokunuşla yapılan ödeme teknolojilerinin yaygınlaşması tüketicilerin çok daha fazla harcama yapmasını sağlayacaktır.

Payfirma’nın Ürün Müdürü Kalle Radage, temassız ödemeler ve bankacılığın işletmeler için daha hızlı büyüme ve tüketiciler için daha iyi deneyimler anlamına geldiğini söylüyor.

Finansal teknolojiler tüketicilerin paralarını saklama ve harcama şeklini değiştiriyor. Ödeme teknolojilerine yönelik yapılan çeşitli inovasyonlar, tüketicilerin daha çok para harcamasına olanak tanırken bunu güvenli, erişilebilir ve elverişli bir hale getiriyor.