Endonezya’nın Merkez Bankası Bank Indonesia, ülkede nakitsiz ödeme yöntemini evrenselleştirmeyi amaçlayan QR kod sistemini duyurdu.

Quick Response Indonesia Standard (QRIS) adı verilen teknoloji bildiğimiz QR kodlarından bir daha komple bir yapıya sahip. QRIS sayesinde kullanıcılar, tek bir ödeme hizmeti üzerinden Bank Indonesia ekosistemindeki herhangi rakip bir servise para transferi yapabilecek.

Örnek verecek olursak e-cüzdan hizmeti LinkAja kullanan bir müşteri, bir başka e-cüzdan hizmeti OVO’yu kullanan satıcıya QRIS aracılığıyla kolay bir şekilde para transferi yapabilecek. Bank Indonesia yöneticisi Perry Warjiyo, QRIS teknolojisinin Endonezya’daki QR kodlu ödemeleri birbirine bağladığını ve tek bir standart kodla birlikte çalışabilir hale getirdiğini söylüyor.

Merkez Bankası QRIS teknolojisini geçtiğimiz yılın başından bu yana geliştiriyor. Banka bu süreçte diğer finansal kuruluşlar, bankalar, bankalar arası ağ sağlayıcıları ve e-cüzdanlarla birlikte çalıştı.

Banka, nakitsiz ödemeleri yaygınlaştırmak için QR kod teknolojisini seçtiklerini çünkü bu teknolojinin dağıtımının çipli kartlara ve RFID etiketlerine oranla çok daha düşük maliyetli olduğunu söylüyor. QR kod yönetimini kullanmak kodu yazdırmak ya da akıllı telefondan bir uygulama indirmek kadar kolay.