CNBC’nin haberine göre Citigroup, Apple’ın yeni kredi kartı için şirketle masaya oturmuş ancak sonrasında daha fazla ilerlememe kararı almış

CNBC’nin, iki şirketin görüşmelerine yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Citigroup yapılacak olan ortaklığın yeteri kadar kârlı olmamasından dolayı geri adım attı. Apple’ın kredi kartı için JPMorgan Chase, Barclays ve Syncrony gib şirketler de ortaklık yarışına girmişti. Apple ise Mart ayında düzenlediği lansmanda Goldman Sachs ile anlaştığını ve yeni kredi kartının bu yaz piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Tüketici dostu olmasıyla övünen kredi kartı müşterilerinden kullanım için herhangi bir ücret almazken mobil uygulaması aracılığıyla tüketicileri harcama yapmaya teşvik ediyor ve bunun karşılığında %2 oranına kadar kullanıcının cüzdanına iade yapıyor. Ayrıca Apple, günün en düşük faiz oranını sunacağını da açıkladı. Hal böyle olunca CNBC’nin kaynakları Goldman Sachs için bu sürecin kârlı olup olmadığını görmek adına bir test olacağını söylüyor.

Citigroup’un Apple ile ortaklık yapmaması ABD’deki kredi kartı sağlayıcılarının, müşterilerin borçlandığı ve bu borcu sürdürmeleri sonucu para kazandıklarının da bir kanıtı olarak gösteriliyor. CNBC’nin verilerine göre ABD’li tüketiciler geçtiğimiz yıl toplamda 113 milyar dolarlık kredi kartı faizi ödemiş. Bu değer 5 yıl öncekinden yaklaşık %50 oranında daha fazla.

Hal böyle olunca da Apple’ın sunduğu düşük faiz oranları ve müşterilerini çekmek için yürüttüğü çeşitli kampanyalar, ortak olduğu bankalar için çok çekici gelmiyor. Goldman Sachs ile anlaşan teknoloji devinin bu ortaklığı ne kadar sürdürebileceği merak konusu.