Haftanın FinTech Gelişmeleri – 02.06.2019

2 Haziran 2019
41 Görüntüleme

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Ülkemizde bayram koşturmacasının başladığı haftada kartlı ödemelerde yeni rekorların yenileneceği günlerin içerisindeyiz. Bu koşturmacanın içerisinde haftanın son gününde, doğrulanmış bir bilgi olmamakla birlikte PayU’nun iyzico’yu satın aldığına dair iddialar gündemde geniş yer işgal etti. Yaklaşık bir sene önce de Alibaba tarafından satın alındığı iddia edilen iyzico, PayU “duyumları” doğru çıkarsa Alibaba’yla değil ama Naspers’la olan ilişkileri dikkate alındığında bir başka Çinli teknoloji devi olan Tencent ile yakınlaşabilir. Bekleyip göreceğiz…

Peki mayıs ayının son haftasında dünyanın gündeminde neler vardı? Ödeme teknolojilerinde konsolidasyon, yeni bir satın alma ile devam ederken Nepal, sürpriz bir kararla ülkede Alipay ve WeChat Pay’i yasakladı. Teknoloji şirketlerinin banka gelirleri için tehdit oluşturduğuna dair Avustralya’da yapılan araştırma, Google’ın kendi servislerine online yemek siparişi özelliği eklemesi ve NatWest’in açık bankacılık çözümüyle tasarruf hedefi dikkat çeken haberler arasında yer aldı. Keyifli okumalar…

Bu vesileyle herkese sevdikleriyle mutlu bir Ramazan Bayramı ve çok güzel bir haziran ayı dilerim.

1. Global Payments, TSYS’i 21,5 Milyar Dolar Karşılığında Satın Aldı

Ödeme teknolojileri alanında hizmet veren şirketler arasındaki konsolidasyon, dev bir birleşmeyle devam etti.

 • Her ikisi de ABD merkezli olan şirketlerden Global Payments, TSYS’i 21,5 milyar dolar karşılığında satın aldı.
 • İşlem; bu sene gerçekleşen diğer iki büyük işlemde olduğu gibi hem finans kuruluşlarına, hem de işyerlerine çözüm sunan bir şirkete dönüşme amacı taşıyor.
 • Global Payments CEO’su Jeff Sloan yaptığı değerlendirmede, issuer ve işyeri datasını birleştirmenin fraud tespiti gibi alanlarda kendilerine avantaj sağlayacağına dikkat çekiyor.
 • Satın alma işlemi sonrasında şirketler, Global Payments ismi altında faaliyetlerini sürdürecek.


2. Nepal Alipay ve WeChat Pay’i Yasakladı

Nepal’de merkez bankası, düzenleyiciye kayıt olmadığı/onay almadığı için Alipay ve WeChat Pay’in illegal olduğunu, yasaklandığını ve bu platformları kullananların cezalandırılabileceğini açıkladı.

 • Merkez bankası, uygulamalarla yapılan ödemelerin izlenemediğini, vergilendirilemediğini ve gelir kaybına yol açtığını belirtti.
 • Alipay ve WeChat Pay’in, diğer ülkelerin benzer adım atması riski ile karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekiliyor.

3. BigTech, Avustralya’da Bankaların Gelirini 15 Milyar Dolar Azaltabilir

Morgan Stanley tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına yer verilen haberde Google, Apple gibi teknoloji devleri tarafından sunulan mobil cüzdanların bankalar için risk oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

 • Bankalarla müşteriler arasındaki ilişkinin kesilmesine sebep olan BigTech çözümleri, bankaların mevduat toplama maliyetini de arttırıyor.
 • Rekabet gücünü kaybetmemek için bankaların dijital yatırımlarını arttırması gerektiği yorumu yapılan araştırmada, teknoloji şirketleri tarafından sunulan çözümlerin farklı bankalardaki kartları eşleştirme imkanı vermesi nedeniyle müşteriler için daha ilgi çekici bulunduğu ifade ediliyor.

4. Google Servisleri Üzerinden Yemek Siparişi Verilebilecek

Google platform şirketi olma yolunda yeni bir adım attı ve Google Search, Maps, ve Assistant üzerinden yemek siparişi verilmesini ve ödemenin Google Pay ile yapılmasını sağlayan hizmetini tanıttı.

 • Çözüm kapsamında DoorDash, Postmates, Delivery.com, Slice ve ChowNow gibi yemek siparişi alanında hizmet veren şirketlerin anlaşmalı restoranlarından sipariş verilebilecek.

5. NatWest, Açık Bankacılık Sayesinde İşlem Ücretlerini %25 Azaltacak

Yapılan araştırmalara göre bankaların önemli bir kısmı açık bankacılığı büyük bir tehdit olarak görüyor.

 • Ancak bu yenilikçi yaklaşımı fırsata çeviren bankalar da var.
 • Bunlardan biri olan NatWest, bireylerin online ödemelerini banka hesaplarından yapmalarını sağlayan hizmetini kullanıma sundu.
 • Hizmet sayesinde işyerlerinin maliyetleri, kartlı ödemelere kıyasla %25 azalacak.
 • NatWest bu hizmeti bir yıl önce Carphone Warehouse isimli işyerinde denemeye başlamıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım
FinTech
7 görüntüleme
FinTech
7 görüntüleme

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

E-ticaret devi Amazon, Hindistan'daki dijital ödeme kolu Amazon Pay'e yönelik yaklaşık 60,5 milyon dolar yatırım yapacak. Bu yatırım, şirketin Hindistan'da…

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor
FinTech
17 görüntüleme
FinTech
17 görüntüleme

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Google Pay, çevrimiçi tüccarlar için PayPal ile entegrasyonunu genişlettiğini açıkladı. TechCrunch'ın haberine göre bu entegrasyonla birlikte hal hazırda sitelerinde Google…

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0
FinTech
17 görüntüleme
FinTech
17 görüntüleme

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Finartz, Medium'da 3D ödemenin ne olduğunu, neden ortaya çıktığını ve 3D Secure 2.0'ı anlatan bir makale yayınladı. Okuyucularımıza aktarıyoruz. Çevrimiçi…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.