Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Ülkemizde bayram koşturmacasının başladığı haftada kartlı ödemelerde yeni rekorların yenileneceği günlerin içerisindeyiz. Bu koşturmacanın içerisinde haftanın son gününde, doğrulanmış bir bilgi olmamakla birlikte PayU’nun iyzico’yu satın aldığına dair iddialar gündemde geniş yer işgal etti. Yaklaşık bir sene önce de Alibaba tarafından satın alındığı iddia edilen iyzico, PayU “duyumları” doğru çıkarsa Alibaba’yla değil ama Naspers’la olan ilişkileri dikkate alındığında bir başka Çinli teknoloji devi olan Tencent ile yakınlaşabilir. Bekleyip göreceğiz…

Peki mayıs ayının son haftasında dünyanın gündeminde neler vardı? Ödeme teknolojilerinde konsolidasyon, yeni bir satın alma ile devam ederken Nepal, sürpriz bir kararla ülkede Alipay ve WeChat Pay’i yasakladı. Teknoloji şirketlerinin banka gelirleri için tehdit oluşturduğuna dair Avustralya’da yapılan araştırma, Google’ın kendi servislerine online yemek siparişi özelliği eklemesi ve NatWest’in açık bankacılık çözümüyle tasarruf hedefi dikkat çeken haberler arasında yer aldı. Keyifli okumalar…

Bu vesileyle herkese sevdikleriyle mutlu bir Ramazan Bayramı ve çok güzel bir haziran ayı dilerim.

1. Global Payments, TSYS’i 21,5 Milyar Dolar Karşılığında Satın Aldı

Ödeme teknolojileri alanında hizmet veren şirketler arasındaki konsolidasyon, dev bir birleşmeyle devam etti.

 • Her ikisi de ABD merkezli olan şirketlerden Global Payments, TSYS’i 21,5 milyar dolar karşılığında satın aldı.
 • İşlem; bu sene gerçekleşen diğer iki büyük işlemde olduğu gibi hem finans kuruluşlarına, hem de işyerlerine çözüm sunan bir şirkete dönüşme amacı taşıyor.
 • Global Payments CEO’su Jeff Sloan yaptığı değerlendirmede, issuer ve işyeri datasını birleştirmenin fraud tespiti gibi alanlarda kendilerine avantaj sağlayacağına dikkat çekiyor.
 • Satın alma işlemi sonrasında şirketler, Global Payments ismi altında faaliyetlerini sürdürecek.


2. Nepal Alipay ve WeChat Pay’i Yasakladı

Nepal’de merkez bankası, düzenleyiciye kayıt olmadığı/onay almadığı için Alipay ve WeChat Pay’in illegal olduğunu, yasaklandığını ve bu platformları kullananların cezalandırılabileceğini açıkladı.

 • Merkez bankası, uygulamalarla yapılan ödemelerin izlenemediğini, vergilendirilemediğini ve gelir kaybına yol açtığını belirtti.
 • Alipay ve WeChat Pay’in, diğer ülkelerin benzer adım atması riski ile karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekiliyor.

3. BigTech, Avustralya’da Bankaların Gelirini 15 Milyar Dolar Azaltabilir

Morgan Stanley tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına yer verilen haberde Google, Apple gibi teknoloji devleri tarafından sunulan mobil cüzdanların bankalar için risk oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

 • Bankalarla müşteriler arasındaki ilişkinin kesilmesine sebep olan BigTech çözümleri, bankaların mevduat toplama maliyetini de arttırıyor.
 • Rekabet gücünü kaybetmemek için bankaların dijital yatırımlarını arttırması gerektiği yorumu yapılan araştırmada, teknoloji şirketleri tarafından sunulan çözümlerin farklı bankalardaki kartları eşleştirme imkanı vermesi nedeniyle müşteriler için daha ilgi çekici bulunduğu ifade ediliyor.

4. Google Servisleri Üzerinden Yemek Siparişi Verilebilecek

Google platform şirketi olma yolunda yeni bir adım attı ve Google Search, Maps, ve Assistant üzerinden yemek siparişi verilmesini ve ödemenin Google Pay ile yapılmasını sağlayan hizmetini tanıttı.

 • Çözüm kapsamında DoorDash, Postmates, Delivery.com, Slice ve ChowNow gibi yemek siparişi alanında hizmet veren şirketlerin anlaşmalı restoranlarından sipariş verilebilecek.

5. NatWest, Açık Bankacılık Sayesinde İşlem Ücretlerini %25 Azaltacak

Yapılan araştırmalara göre bankaların önemli bir kısmı açık bankacılığı büyük bir tehdit olarak görüyor.

 • Ancak bu yenilikçi yaklaşımı fırsata çeviren bankalar da var.
 • Bunlardan biri olan NatWest, bireylerin online ödemelerini banka hesaplarından yapmalarını sağlayan hizmetini kullanıma sundu.
 • Hizmet sayesinde işyerlerinin maliyetleri, kartlı ödemelere kıyasla %25 azalacak.
 • NatWest bu hizmeti bir yıl önce Carphone Warehouse isimli işyerinde denemeye başlamıştı.
2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.