Dünyada yaklaşık 1 milyar kadın finansal hizmetlere erişemiyor ve 340 milyon kadın yeterince hizmet alamıyor. Bu problemler ile mücadele etmek için Woman’s World Banking (Dünya Kadınlar Bankası) tarafından tasarlanan FinTech Innovation Challenge, tüm FinTech girişimlerini kadınlar için finans dünyasındaki problemleri çözmeye davet ediyor.

Dünya üzerindeki finansal servislere erişimeyen milyarlarca insan var. bunların önemli bir kısmını ise kadınlar oluşturuyor. Bu kadınlar için Woman’s World Banking (Dünya Kadınlar Bankası) tarafından hazırlanan FinTech Innovation Challenge, tüm FinTech girişimlerini kadınlar için finans dünyasındaki problemleri çözmeye davet ediyor.

Bu çağrıya katılacak FinTech girişimlerinin bankacılık servisine erişimi olmayan veya yeterince bu hizmetlerden faydalanamayan kadınlara güvenli fon kaynakları yaratarak ulaştıracak bir çözüm veya kazanç sağlayan faaliyetlerini genişletmeleri ve temel engellerin (örneğin, teminat, mesafe, işletme eğitimi gibi) üstesinden gelmek suretiyle gelirlerini artırmaya yardımcı olacak projeler geliştirmesi bekleniyor.

Yarışmaya katılarak finale kalanlar; 2019 Ekim’de Singapur’da düzenlenecek FinTech Festival’e katılabilecke ve 300’ün üzerinde küresel lider ile bir araya gelme şansını yakalayacaklar. Finalistlerin tüm seyahat ve konaklama masrafları karşılanacak.

Finalde başarılı olan girişimler ise 200.000 dolarlık büyük desteğin sahibi olabilecek. Ayrıca en iyi 3 kazanan, 50.000 dolar tutarında para ödülü alacak. Başarılı projelere aynı zamanda çeşitli programlara katılma ve girişimlerini büyütmeleri için eğitim imkanları sağlanacak.

Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın sponsorluğu, Singapore FinTech Festival ve KPMG Digital Village desteği ile gerçekleştirilen bu yarışmaya belirli şartları sağlayan tüm girişimler başvurabiliyor.

30 Haziran’a kadar sürecek başvurular ve detaylar için ilgili duyuru sitesini inceleyebilirsiniz.