Prag merkezli FinTech girişimi BudgetBakers’ın geliştirdiği kişisel finans uygulaması Wallet, bankanın API’lerine dahil olmak için Çek Merkez Bankası tarafından lisanslandı.

BudgetBakers’ın 2014 yılında geliştirdiği Wallet uygulaması tüketicilerin harcamalarını yönetmesini ve tasarruf etmesini sağlıyor. Uygulama piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra Çek Cumhuriyeti sınırlarını aşıp tüm dünyaya hizmet veren bir hale geldi. Özellikle ABD, Rusya ve Endonezya’da yoğun olarak kullanılan uygulamanın 300 bin aktif kullanıcısı bulunuyor. Uygulama 3 milyonun üzerinde bir indirme saysına da sahip.

Avrupa Birliği PSD2 Yönergesi bankalara müşteri hesap verilerini, üçün partilerle paylaşma talimatı veriyor. Böylelikle bölgedeki rekabetin ve FinTech şirketlerinin ödeme sektörüne katılımının artması bekleniyor. PSD2 süreci 2019’un Eylül ayında tamamlanacak. BudgetBakers şu anada kadar teknoloji ve ekonomi konusundaki ilerlemesini gösteren ve lisans alan birkaç FinTech’ten biri.

BudgetBakers’a Çek Merkez Bankası tarafından verilen lisans Avrupa Birliği ülkelerine de kapı açtığından şirket bu hizmetini diğer Avrupa ülkelerine de yaymayı planlıyor.

Wallet hali hazırda kullanıcıların banka hesabına bağlanıyor. Çek Merkez Bankası’nın lisansıyla birlikte ise uygulama, diğer bankaların API’leri yoluyla verilere doğrudan erişebilecek. Müşteri onayından sonra Wallet, işlem bilgilerini otomatik olarak yalnızca yardımcı uygulamalardan değil, bankalardan da alacak.