Uluslararası Para Fonu (IMF) ‘Big Tech’ olarak bilinen büyük teknoloji şirketlerinin finans piyasalarına girmesinin istikrar ve verimlilik konusunda sorunlara yol açabileceği konusunda uyardı.

IMF başkanı Christine Lagarde, büyük veri ve yapay zekaya dayanan finansal ürünler sunmak için devasa müşteri tabanını ve parasını kullanacak olan Amazon, Facebook, Apple ve Google gibi teknoloji devlerinin finans dünyasına girmesinin büyük aksamalara yol açabileceğine inanıyor.

Lagarde konuyla ilgili olarak: “Bu şirketlerin katılımı finansal piyasaları modernleştirebilir ancak gizlilik sorunlarına ek olarak finansal sistemde kırılganlığa yol açabilecek rekabet ve piyasada yoğunlaşma endişelerini de beraberinde getiriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Lagarde örnek olarak Çin’deki teknoloji endüstrisini gösterdi: “Son 5 yıldır Çin’deki teknoloji gelişimi oldukça başarılı. Milyonlarca insan finansal ürünlere ilk kez erişim sağladı ve yüksek kaliteli iş imkanlarının oluşmasına yol açtı. Öte yandan mobil ödeme pazarının %90’ını sadece iki firmanın kontrol etmesine de neden oldu. Bu, finansal istikrar ve verimlilik için sistematik bir zorluk anlamına geliyor.

Lagarde, FinTech’in inovasyonuna zarar vermeden bunun nasıl yönetileceğinin öğrenilmesi, tüketicilerin ve yatırımcıların kendilerini güvende hissetmelerinin sağlanması gibi konuların ön plana çıkartılması gerektiğini savunuyor.