Apple WWDC’de tanıttığı yeni işletim sistemi iOS 13 ile birlikte Apple’ın çekirdek NFC çatısını güncellediğini açıkladı. Güncellemeyle birlikte ilk kez iPhone’dan bir NFC etiketine yazma işlemi yapabilecek.

iPhone kullanıcıları iOS 13’ün yayınlanmasıyla birlikte temassız kartlar, etiketler, pasaportlar, ulaşım ve erişim kartları gibi ISO 7816 destekli tüm kartları telefonlarına okutabilecek. Ancak Apple’ın açıklamasına göre şimdilik ödeme kartlarını okuma desteklenmeyecek.

Geçtiğimiz hafta WWDC’de çekirdek NFC çatısını geliştirdiği gösteren Apple, NFC etiket yazma, Mifare, FeliCa, ISO 7816 temassız kartlar ve etiketler, ISO 15693 (NFC Forum Type 5) çevre kartları ve etiketlerini destekleyeceğini açıkladı.

Apple’ın NFC yazılımı takımından Gordon Scott, tüm bu özelliklerin iOS 13 ile birilikte iPhone 7 ve sonrasındaki cihazlar için kullanılabilir olacağını söyledi.

Apple’ın iPhone’lardaki NFC teknolojisini geliştirmesi temassız bir gelecek adına oldukça önemli bir gelişme. Ancak henüz ödeme kartlarının desteklenmiyor olması da kafalarda soru işareti bırakıyor. Şirketin ilerleyen dönemlerde bu konuya yönelik bir geliştirme yapıp yapmayacağı merak konusu.

Apple’ın WWDC kapsamında NFC teknolojilerine yönelik yaptığı geliştirmeleri içeren videoyu buradan izleyebilirsiniz.