Hindistan merkezli ödeme şirketi Razorpay, uluslararası ödemeler için artık 100’den fazla para birimini destekleyeceğini açıkladı.

Razorpay’in artık desteklediği para birimleri arasında USD, Euro, GBP gibi popüler para birimleri de yer alıyor. Şirket bu hamlesiyle birlikte küçük ve orta ölçekli işletmeler için büyüme yolları açmayı hedefliyor. Daha falan para biriminin desteklenmesi demek şirketlerin farklı ülkelerden ödeme almasını mümkün kılmak anlamına geliyor.

Razorpay’in uluslararası ödeme çözümü ürün yelpazesinin tümüne yayılmış durumda. Bunlar arasında ödeme ağ geçidi, ödeme sayfaları, abonelikler ve faturalar da dahil. Razorpay platformundaki uluslararası ödeme yeteneği, aşağıdakilere sahip işletmelere yardımcı olacaktır:

  • yabancı bankalar tarafından verilen kartlarla ödemeleri kabul etmek;
  • anında ödeme ağ geçidi entegrasyonu ve aktivasyonu;
  • para birimi dönüştürme

Razorpay şimdilik 200 binin üzerinde küçük ve orta ölçekteki işletmelere destek veriyor. 2018 yılında küresel telekom şirketi Bharti Airtel de kullanıcıların UPI aracılığıyla online ödemeler yapabilmesi için Razorpay ile anlaşmıştı.

Hindistan’daki ödeme ve FinTech sektörü hızla büyümeye devam ediyor. Hal böyle olunca ilerleyen dönemlerde de ülkedeki FinTech şirketlerinin küresel ölçekte etkilerini artırmak için bu tür hamleler yapması bekleniyor.