Küresel ekonomi ve finansal kalkınma için yeni bir destekleyici olarak kabul edebileceğimiz FinTech her ülkenin, ekonomilerine katkıda bulunması için üzerinde çalıştığı bir odak noktası haline geldi. Son zamanlarda özellikle FinTech’in sürdürülebilir gelişimi için temel olan dijital altyapının önemi konusunda da artan bir farkındalık söz konusu.

Haziran 2018’de ilk Küresel FinTech Merkezi Index’i yayınlandığından beri bunun üzerine yapılan araştırmalar ve gözlemler devam etti. 6 kıtada 70’ten fazla şehir üzerine çalışıldı ve en gözde 30 küresel FinTech merkezi listesi güncellendi. Bunun yanı sıra raporda gelişmekte olan FinTech merkezlerine de yer verildi. Rapor hakkındaki detaylara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Raporda bazı önemli bulgular:

  • En gözde 7 küresel FinTech merkezinin 6’sını Asya ve ABD oluşturuyor. Avrupa’dan ise sadece gelişimi yavaşlayan 4. sıradaki Londra yer alıyor.
  • FinTech’in pratikte benimsenmesi, özellikle gelişmekte olan ülkelerde düzenleyici faaliyetlerinden daha önce geliyor. Bu da endüstrinin sürdürülebilir kalkınmasını engelleyebiliyor.
  • Genel olarak geleneksel finan kuruluşları FinTech’in öneminin farkındalar. Genelde ya kendi avantajlarına güveniyorlar ya da aktif olarak FinTech’lerle iş birliği kovalıyorlar.
  • FinTech benimseme oranları düzenli olarak artıyor. Çin bu konuda liderliğini sürdürüyor. Hemen arkasından ise Hindistan geliyor.

Cambridge University Judge Business School’un katkılarıyla hazırlanan rapor hakkında daha faza detaya ulaşmak için aşağıdaki bağlantıdan PDF olarak indirebilirsiniz.

Global FinTech Hub Report – 2018