Dünyanın en büyük bankalarından 13’ü yıllar süren araştırmalarının ardından kripto para birimlerinin temelini oluşturan teknolojinin ticareti daha az maliyetli hale getirebileceğine dair ikna oldu ve 2020 yılında önemli küresel para birimlerinin dijital versiyonlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Financial Times’ın haberine göre UBS önderliğinde gerçekleştirilen ‘Utility Settlement Coin‘ araştırması, bankaların dağıtık defter teknolojisini (DLT) kullanarak toptan bankacılığın daha verimli yapılıp yapılmayacağını araştırmaya karar verdiği 2015 yılından beri ether’de yer alıyor

Blockchain ağlarında kullanılan DLT, katılımcıların hiçbir zaman değiştirilemeyen veya silinemeyen erişime açık bir defterde bilgilerini anında paylaşmalarına olanak tanıyor.

Teknolojinin teorik olarak tomarlarca evrak işinin yerini alması bekleniyor ancak bankalar bu teknolojinin yaygınlaşmasından önce risk yönetiminden mahremiyete kadar her şeyle ilgili yasal düzenlemelerle ve engellerle yüzlemek zorunda.

Utility Settlement Coin sisteminin geliştirilmesi için kurulan Fnality oluşumunun başkanı Rhom Ram konuyla ilgili olarak: “Başladığımız zamanlarda proje basit bir araştırma geliştirme çalışmasından ibaretti. Ulaşmak istediğimiz özelliklerin mümkün olup olmadığını bilmiyorduk. Gelen yatırımlar bunun mümkün olabileceğine dair sinyal verdi. Yatırımcılar gördükleri kanıtlara dayanarak mümkün olduğuna inanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

UBS yatırım bankasının stratejik yatırımlarından sorumlu müdürü Hyder Jeffrey ise araştırmaların, USC’nin takas işlemleri için kullanılabileceğini ve sektörü dönüştürebileceğini gösterdiğini söyledi.

2015 yılında temelleri atılan USC projesi hayatına 14 üyeyle birlikte başlayacak. USD, yen, euro ve sterling gibi para birimlerini barındıracak olan USC projesindeki dolar cinsinden her bir birim, Federal Rezerv tarafından geleneksel bir dolar ile desteklenecek. Bu model, paranın değerinin istikrarlı olmasını sağlamak için diğer para birimleri için de kullanılacak.

Projenin ilk uygulamaları nispeten niş alanlarda yapılacak. Mr. Ram bu alanlarda bazı şartların yerine getirilmesinin en az 1 gün sürdüğünü, USC sayesinde bu sürecin neredeyse anında gerçekleşebileceğinin altını çiziyor.