Almanya merkezli mobil banka N26 gelecek haftalarda ABD pazarına girme niyetinde olduğunu açıkladı. İngiltere merkezli yeni nesil banka (challenger) Monzo da 2019’un yazında ABD tüketicilerine hizmet vereceğini söylüyor.

2015’in Ocak ayında Almanya ve Avusturya’da faaliyetlerine başlayan N26 şimdi tam özellikle bir banka olarak 24 farklı Avrupa ülkesinde 2.5 milyon müşteriye hizmet veriyor.

Finextra’nın haberine göre N26 ABD pazarına gireceğine dair ilk işaretleri Ekim 2017’de vermişti. FinTech girişimi o zamanlar ABD pazarına girmenin önümüzdeki hedefleri arasında yer aldığını, lisanslı bir banka ortağı aradıklarını ve 2018’in ortalarına doğru ürünlerini kullanıma sunacaklarını söylemişti.

Şirket gecikmeye dair herhangi bir açıklama yapmadı ancak geçtiğimiz Şubat ayında aldıkları 300 milyon dolar değerindeki yatırımdan sonra bu konuda ilerlemeye hazır hale geldi.

Kurucu ortak Maximilian Tayenthal konuyla ilgili olarak: “ABD’ye açılmamız N26’nın küresel bir banka olma yolundaki mantık bir adımı olacak. Hali hazırda Avrupa’nın en çok yatırım alan FinTech’lerinden biriyiz ve bu bölgeden tüm dünyaya yayılan küresel bir banka oluşturmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Diğer taraftan Monzo da ABD’nin çeşitli şehirlerinde hizmetini sunmaya hazırlanıyor. İngiltere merkezli Monzo bankacılık lisansını almasından bu yana iki yıl içinde 2 milyon müşteriye ulaştı. ABD’ye açılacaklarını resmi olarak duyuran Monzo’nun Los Angeles’ta bir ofis açması bekleniyor.

ABD’ye açılması durumunda Monzo uygulaması ve Mastercard banka kartı ABD’li müşteriler için kullanılabilir olacak. Müşteriler harcama bildirimleri, kişiden kişiye ödemeler, yurt dışında ücretsiz harcama gibi Monzo’nun çeşitli servislerine ulaşabilecekler.

Monzo’nun ABD’deki ilk banka hesapları bu yaz aylarında açılacak.