Wall Street Journal’ın haberine göre sosyal medya devi Facebook’un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini çekti.

Visa, Mastercard ve PayPal, aralarında Uber’in de bulunduğu birçok şirket gibi Facebook’un kripto para biriminin destekçisi olmak istiyor. WSJ’nin anonim kaynaklara dayandırdığı habere göre Facebook’un yeni girişimine destek olacak şirketlerin her biri yaklaşık 10 milyon dolar değerinde yatırım yapacak. Bu yatırımlar oluşturulacak para birimini desteklemek için kullanılacak.

WSJ’ye göre ne Libra Association adı verilen yönetim organı ne de Facebook parayı doğrudan kontrol edemeyecek. Anonim kaynaklar bazı üyelerin paranın nasıl çalışacağını ya da projedeki rollerinin ne olduğunu anlamadıklarını da dile getirdi.

Henüz kesin olmamakla birlikte Facebook’un kripto para birimi girişimine destek veren şirketler yavaş yavaş kendini belli etmeye başladı. İlerleyen günlerde sosyal medya devine destek veren daha fazla şirketin gün yüzüne çıkması muhtemel.

Kripto para dünyası yakında Facebook’un piyasaya süreceği dijital varlık hakkında daha fazla bilgiye sahip olacak. The Information’ın haberine göre Facebook bu ayın sonuna doğru yeni kripto para biriminin detaylarını açıklayacağı bir whitepaper yayınlayacak.

Hazırlanan Whitepaper’ın yanı sıra Facebook blockchain ile ilişkili iş ilanlarını düzenli olarak yeniliyor. Şu anda mevcut açık pozisyon sayısı 28’e ulaştı.

İlk olarak Aralık 2017 yılında duyduğumuz GlobalCoin iddiaları son olarak BBC’nin geçtiğimiz haftalarda yayınladığı haberle birlikte güçlenmişti. Sosyal medya devinin 2020’nin ilk çeyreğinde piyasaya sürmesi beklenen GlobalCoin kripto ve finans piyasasında büyük bir etki uyandıracak.