BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

16 Haziran 2019
69 Görüntüleme

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM’de geliştirdikleri API Portal üzerine bir değerlendirme yazısı kaleme aldı.

Application Programming Interface (Uygulama Programlama Arayüzü) kısaltması olan API, bir sistemin sahip olduğu veri kaynaklarının, dış dünyaya servis edilmesinin sağlanması olarak da tanımlanabilir. İki yazılımın konuşması ya da haberleşmesi API sayesinde gerçekleşir.

Bu alanda yaşanan gelişmeler, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi geleneksel bankacılığın da sınırlarını zorlayarak, açık bankacılığa zemin hazırlıyor. Açık bankacılık ile banka müşterilerinin harcama, fatura ödemeleri, finansal ürün başvuruları, hesap hareketlerinin izlenmesi gibi finansal işlemleri, müşteriden alınacak izinler doğrultusunda üçüncü partilerin kullanımına açılıyor. API’ler bunun için katalizör görevi üstlenip, fintech firmalarının yenilikçi çözümler üretmesini sağlıyor. Bankalar da müşteri deneyimini farklılaştırarak memnuniyeti arttırıyor, düşük maliyet ile kaliteli hizmet sunuyor.

Örneğin müşteri, günümüzde farklı bankalardaki hesaplarını ayrı ayrı takip etmekteyken, açık bankacılık ile tek bir ortamdan takip edebilecek, başka bir bankanın ürününe de aynı ortamdan başvurabilecek. Bu nedenle, gelecekte bankaların iş modelini kapsamlı bir şekilde değiştirecek açık bankacılık için, uygulama ve platformların bu doğrultuda yapılandırılması, gerekli hazırlıkların ele alınması zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor.

Altyapı hazırlıklarına paralel olarak da kültürel dönüşüm kaçınılmaz hale gelmekte. Yeni iş modelleri oluşturulmasında esneklik sağlayacak gerekli organizasyonel yapılanmaların ele alınması, kurum içi bilinçlenmenin arttırılması büyük bir önem taşıyor. Altyapının sağlam olması zorunlu ancak yeterli değil, yönetişim yapısının da en az altyapı kadar sağlam temellere oturtulması gerekiyor.

Avrupa Birliği’nde devreye giren PSD2 (Payment Services Directive 2) ile açık bankacılık alanında düzenlemeler getirildi. PSD2, hem banka ve teknoloji firmaları açısından yeni iş fırsatları oluşturarak rekabet ve inovasyonu arttıracak, hem de müşterilerin bankaları ile olan etkileşimlerini değiştirecek. Bu değişiklikler Avrupa’da yaratacağı etkiler nedeniyle Türkiye için de önemli olacak. Hazırlıklı olan banka ve teknoloji firmaları bu yolda daha çok başarı sağlayacak. Bu yüzden ülkemizde de açık bankacılık sıcak bir konu. Bankalarla fintech firmaları arasında işbirlikleri oluşmaya, Bankalar API geliştirici portallerini açmaya başladı. Temel adımları olgunlaştırmak, tüm taraflar için sürdürülebilir iş modelleri tanımlamak ve daha ileriye taşımak, yaygınlaştırmak gerekiyor.

BKM de bu kapsamda API’lerini geliştiricilere sunmaya başladı. Hazırlanan API’ler, bu servisleri merkezi olarak dışa açan bir katman olan API Geçidi üzerinden sunuluyor (https://apiportal.bkm.com.tr). Türkiye’de bankalara ait tüm kartların BIN listesini içeren API, e-ticaret sitelerinin hayatını kolaylaştırıyor. Bu sayede e-ticaret siteleri, BIN listesinin en güncel haline ulaşarak, müşterilerine taksit ve puan gibi faydaları daha kolay ve kullanışlı bir şekilde sunabiliyor. En yakın ATM API’si ile tüm bankaların ATM ve şube konum bilgilerine ulaşılabiliyor. Pazar istatistik veri API’si ise Türkiye kartlı ödeme sektörünün dönemsel sektör bilgilerini içeriyor.

BKM’nin sunacağı API’ler bunlar ile sınırlı kalmayıp, yenileri de yakında BKM Geliştirici Portal’ine eklenecek.

Güvenç Akbil’e bu yazısı için teşekkür ederiz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Bankalararası Kart Merkezi Ürün Müdürü Ayşe Orbay Kaya yayınladığı Medium makalesinde ödeme teknolojilerinde yapay zekanın kullanıma dair Türkiye örneklerine değindi.…

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık
Bankacılık
5 görüntüleme
Bankacılık
5 görüntüleme

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı
Basın Bülteni
11 görüntüleme
Basın Bülteni
11 görüntüleme

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

KPMG Fintech ve H2 Ventures işbirliği ile bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı Uluslararası danışmanlık, denetim…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.