Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, Medium’da yayınladığı yazısında CB Insights’ın düzenlediği “Future of FinTech – 2019” etkinliğine dair değerlendirmelerini paylaştı. Okuyucularımıza aktarıyoruz.

Her sene yakinen takip ettiğim, CB Insights firması tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Future of FinTech — 2019” etkinliğinden hafızama kazınan ana başlıkları sizler için özetlemek istedim.

1- BaaS (Banking as a Service)

Küçük ve orta ölçekli bankaların lisans ve altyapılarını kullanarak “kullanıcı odaklı” fintech kurma çabalarında yeni bir dönem başlıyor. Bir taraftan mega bankaların kendi bünyesinde ya da dışında yeni fintech markaları yaratma çabaları devam ederken, diğer taraftan çevik BaaS altyapılarıyla kurulan ve büyüyen fintech girişimlerine şahit oluyoruz.

CB Insights analistlerinden Matt Wong bu süreci, “AWS moment for banks” olarak tanımlıyor. Amazon web hizmetlerinin internette bir servis kurmayı birkaç dokunuş kadar kolaylaştırdığına dikkat çeken Wong, benzer bir sürecin BaaS çözümleriyle bankacılık ve finans sektöründe yaşanacağına inanıyor.

2- BigTech

Son bir yılda bigtech’lerin (Facebook, Amazon, Google, Apple) artan “fintech” ilgisi, hızlanma sinyalleri veriyor. Şimdilik ödeme çözümleriyle başlayan atılımların, bireysel krediler, sigorta ve diğer finansal hizmetlerle büyümesi bekleniyor. Amazon yine öne çıkan örnekler arasında yer alıyor; zira bugüne kadar müşterilerine sağladığı kredi miktarının 5 milyar doları aştığı biliniyor. CB Insights analistlerinden Arieh Levi, “Bigtech’ler oyunu kurallarına göre oynamıyor, kendi kurallarını oluşturuyor” diyor.

3- Kripto Varlıklar ve Piyasalar

Kripto varlıklar ve bunlara bağlı çözümlerde bolca şahit olduğumuz spekülatif ve değersiz konuşmaların geride kaldığı yeni bir dönem başlıyor. Yatırım ve ödeme amaçlı kripto paralar ayrışıyor. Bu alanda güçlü başlangıçlar yapmak ve hızlı büyümeler için yeni kamplar / ekosistemler kuruluyor. Bill Gates’in, “Gelecek iki yılda olacakları abartıp, 10 yıl sonra olacakların büyüklüğünü gözden kaçırıyoruz” sözü tam olarak bu tespiti güçlendiriyor.

4- Asya

Etkinlikteki konuşmacılarda ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) eski kurul üyelerinden Gary Gensler, “ABD ödeme sektöründe yavaş, Çin ve Hindistan ABD’nin fersah fersah önünde” diyor. Diğer yandan, bu liderliğin sadece kendi ülkelerinde sınırlı kalmadığını görüyoruz. Tencent ve Alibaba’nın sınır ötesi yatırımları giderek hız kazanıyor. Hindistan ise hem doğudan hem batıdan gelen ilgiyle yükselen bir pazar. Amazon, Google ve Mastercard, Hindistan’a yatırım yapıyor. Son olarak bu sene en çok öne çıkan Asya ülkelerinden biri Kore. Kore’nin hızla devleşen fintech şirketleri, ülkenin dışında da söz sahibi olmak istiyor. Gelecek yıllarda daha fazla Koreli fintech şirketinin adını duyacağımızdan emin olabilirsiniz.

5- Bitmeyen İhtiyaç: “Yetenek”

Tüm hızıyla devam eden fintech rekabetinin en önemli çıkmazı ise yetenek bulmak ve bu yetenekleri koruyabilmek. Bu noktada her ülke hem kendi içinde hem de uluslararası alanda zorlanıyor. Bu durum yetenekli çalışanlar için bir fırsat, hızlı büyümeyi arzulayanlar için ise bir kısıt olarak değerlendirilebilir.

ABD’de online kredi sağlayan Quicken Loans şirketinin CEO’su Jay Farmer, “Microsoft ve Amazon gibi devlerle insan kaynakları alanında mücadele ediyoruz. Son yıllarda bu mücadele giderek zorlaştı ancak şikâyet etme lüksümüz yok” diyor.

Tüm bu başlıkların gelecek 10 yıl boyunca gerçekleşecek değişim ve yeniliklerde etkilerinin büyük olacağına ben ikna oldum. Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. 🙂