Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Uzun zamandır beklenen Facebook’un dijital parası Libra sonunda hayata geçti. Şimdiden eleştirilmeye başlayan ve düzenleyicilerin radarına giren Libra, belli ki önümüzdeki dönemde en çok konuşacağımız konulardan biri olacak.

Libra’nın çözüm olabileceği alanlardan biri olan uluslararası para transferlerinde de sürpriz bir gelişme yaşandı ve Ripple, MoneyGram’a yatırım yaptı. Hindistan’ın veri lokalizasyonu düzenlemesini gözden geçireceğine dair söylemler, ABD’li teknoloji devleri için umut olurken otopark ödemelerinin NFC etiketi ve Alexa ile yapılamasına dair akışlar, inovasyon anlamında haftanın kayda değer gelişmelerdi.

1. Karşınızda Facebook’un Dijital Parası Libra

Facebook öncülüğünde hayat geçirilen Libra isimli kripto para hakkında detaylar paylaşıldı.

 • Global bir kripto para ile finansal işlemlerin, herkese açık bir sistem üzerinden düşük maliyetle ve hızlı biçimde sunulması ve dağıtık yapının söz konusu olacağı yapı ile güvenin tesis edilmesi hedefleniyor.
 • Libra 3 bileşenden oluşuyor:
 1. Güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir blockchain: Açık kaynaklı Libra Blockchain
 2. Yaratılan her Libra için karşılığında bir finansal varlık tutulacak: Libra Reserve
 3. Yönetişimin bağımsız bir yapı olan Cenevre merkezli Libra Associationtarafından sağlanacak olması
 • Libra’nın yönetimi; Visa, Mastercard, PayPal, PayU, Stripe, Booking, Uber, Lyft, eBay, Spotify, Vodafone, Coinbase, Andreessen Horowitz, Ribbit Capital gibi oyuncuların yer aldığı Libra Association isimli bağımsız organizasyon tarafından yapılacak.
 • Facebook, Calibra isimli yeni iştiraki ile konsorsiyumda yer alıyor.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 23.06.2019

2. Ripple, MoneyGram’a Yatırım Yaptı

Uluslararası para transferleri alanında sürpriz bir işbirliği gerçekleşti.

 • XRP isimli bir kripto parası olan ve xRapid isimli blockchain tabanlı platformuyla finans kurumlarına uluslararası para transferleri alanında hizmet veren Ripple, köklü oyunculardan MoneyGram’a yatırım yaptı. Anlaşma kapsamında MoneyGram, Ripple ürünlerini çözümlerine entegre ederek hız ve verimlilik sağlamayı hedefliyor.
 • İlk aşamada 30 milyon dolar yatırım yapılırken anlaşma kapsamında bu tutarın 50 milyon dolara yükseltilmesi mümkün olacak.

3. Hindistan, Veri Lokalizasyonu Kuralını Gözden Geçirecek

Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) Ekim 2018’de yürürlüğe giren veri lokalizasyonu düzenlemesi, ödeme işlemleriyle ilgili kritik verinin yurt dışına çıkarılmamasını zorunlu tutuyordu.

 • Birçok ABD’li şirketin ilgi gösterdiği ülkede bu durum, uluslararası oyuncuların mevcut modellerini uyumsuz halde bırakıyor ve uyumlu hale gelebilmek için Hindistan’da sunucu ve veri merkezi yatırımları yapmasını gerektiriyordu.
 • O dönem yapılan lobi çalışmalarında istediği sonucu alamayan uluslararası oyuncular için bu kez tünelin ucunda ışık göründü. Hindistan Hükümeti’nin ve RBI’ın endişeleri gidermek için çalışacağı ve düzenlemeyi gözden geçireceği belirtiliyor.

4. NFC Etiketi ile Ödeme: Otopark

Otopark ödemeleri alanında hizmet veren HonkMobile, Apple’ın mayıs ayında duyurduğu NFC etiketi ile ödeme desteğinden yararlanan ve ek uygulama indirilmesine gerek olmadan Apple Pay üzerinden ödeme yapılmasını sağlayan ilk kurumlardan biri oldu.

 • Sanal parkmetrelerdeki NFC etiketine telefonlarını yaklaştıran iPhone kullanıcıları, açılan sayfaya plakasını ve araçlarının ne kadar kalacağını seçtikten sonra ödemesini Apple Pay ile yapabilecek.
 • Süre dolmak üzereyken kendisine SMS gönderilen kullanıcı, dilerse park süresini uzaktan da uzatabilecek.
 • Çözüm ABD ve Kanada’daki 20 şehirde yaygınlaştırılacak.

5. Park Ücretinizi İsterseniz Alexa da Ödeyebilir

Otopark ödemeleri alanında hizmet veren oyunculardan bir diğeri PayByPhoneAlexa’nın araçlarda kullanılmasını sağlayan versiyonu olan Amazon Echo Auto için yetenek geliştirdi.

 • Geliştirilen yeteneği etkinleştirip PayByPhone hesabı ile eşleştiren kullanıcılar, sesle komut vererek istenen noktada park sürecini başlatabilecek.
 • Araç hoparlörüne bluetooth ya da aux girişinden kablo ile bağlanabilen Echo Auto 25 dolar karşılığında satılıyor.

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.